Üç boyutlu üretim yaparken istediğiniz model ve uygulama alanına göre esnek özelliklere sahip malzeme kullanmanız gerekebilir. Günümüzde çok yaygın olan 3D Printer teknolojileri plastik içerikli örme tekniği olan FDM teknolojisi (Fused Deposition Modeling) ve sıvı reçine katılaştırarak üretim yapan SLA teknolojileridir. Bu her iki teknolojide de üretilen parçaları sert veya esnek malzeme kullanarak üretim yapmak mümkündür.

FDM 3D Printer ile esnek filament kullanımı

FDM 3D Printerlar filament malzemeyi ısıtarak ve extruder kafadan geçerek ince katmanlar ile üretmektedir. Yaygın olarak kullanılan PLA veya ABS sert malzemelerine göre esnek filament (flexible filament) kullanımı her 3D yazıcı ile mümkün değildir.

Esnek filament kullanmak için dikkat etmek gereken hussuslar:

 • Çekmeli extruder: Esnek filamentler çok esneme yaptığı için kullanacağınız 3D yazıcı modelinin kesinlikle çekmeli extruder ile üretim yapması gerekmektedir. Örneğin arkadan itmeli bir 3D Printer modelinde esnek filament yeterince itilemiyeceği gibi aynı zamanda extruder’da tıkanmalara yol açabilir.
 • Isı ayarları: NinjaFlex veya Verbatim Primalloy gibi esnek filamentlerin baskı parametreleri sert PLA filamentlerden farklıdır. Baskı ayarlamalarını kullanacağınız flexible filamente göre ayarlamanız gerekmektedir.

Esnek filament için uygun olan 3D yazıcılar:

 • Makerbot Replicator 2, Makerbot Replicator 2X
 • Moment 3D Printer
 • Craftbot

Esnek filament kullanımına uygun olamayan 3D yazıcılar:

 • Ultimaker 1, Ultimaker 2, Ultimaker Extended, Ultimaker 2 Go: Çekmeli extruder teknolojisi olmadığı için Ultimaker 3D yazıcılar esnek filament kullanımında başarısızdır.

 

NinjaFlex Filament

Ninja Flex, elastik özellikli ve esnek baskılar üretebileceğiniz bir termoplastiktir. Makerbot 3D yazıcılar, diğer yazıcılardan farklı olarak çekme sistemli extrudera sahiptir. Bu özellik sayesinde esnek filament ile tam uyum sağlamaktadır.

Özellikler:

 • 0,50 kg rulolar halinde, 1.75 mm kalınlığa sahip filamenttir.
 • Filament shore sertliği yaklaşık olarak 85A dır.
 • Yüksek elastiklik ve aşınma dayanımına sahiptir.
 • Maksimum dayanabileceği sıcaklık 66 oC’dir.

İşleme yönergeleri:

 • Önerilen extruder sıcaklığı: 210 oC -235  oC arasındadır.
 • Önerilen yazdırma hızı: 30-50 mm/sn’dir.

SLA 3D Printer da esnek reçine ile üretim

Sıvı reçineyi UltraViolet lazer ile katılaştırarak üretim yapan SLA 3D yazıcılarda esnek malzeme üretimi yapmak için geliştirilmiş olan esnek reçineler mevcutdur. Bunun en güzel örneklerinden biri Formlabs Flexible reçinesidir.

Kullanım olarak Formlabs Form 1+ 3D yazıcı ile uyumlu olan esnek reçine ile baskı almak diğer reçineler ile aynı şekilde yapılmaktadır. Burada özel bir ayarlama yapmanıza gerek yoktur.

Formlabs Flexible Reçine ile üretim

Aşağıdaki resimlerde Formlabs Form 1+ ile üretilmiş örnek esnek parçaları bulabilirsiniz.

Formlabs esnek reçine ile üretilmiş model
Formlabs esnek reçine ile üretilmiş model
Flexible Resin ile üretilmiş esnek Formlabs baskı örneği
Flexible Resin ile üretilmiş esnek Formlabs baskı örneği

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com