Local Motors 3D Yazıcı İle Araç Yapıp Satacak

Local Motors 3D Yazıcı İle Araç Yapıp Satacak

3D yazıcılar tam anlamıyla hayatımıza girdi diyebiliriz. Artık müzik kliplerinde bile karşımıza çıkmaya başladılar. Eskiden şaşkınlıkla takip ettiğimiz haberler bizi artık şaşırtmıyor. Önceden “aaa onu da mı 3D yazıcıyla yapmışlar” diyerek şaşırdığımız şeyleri şimdi evimizde üretip günlük hayatımızda kullanıyoruz.

Arizona merkezli firma olan Local Motors 3D yazıcı teknolojisini bir adım daha öteye götürmeye hazırlanıyor. Daha önce “Strati” isimli 3D yazıcı ile üretilmiş arabasıyla ismini duyduğumuz firma bugünlerde bir yarışmayla modeline karar verilen yeni aracının satışını yapmak için gün sayıyor.

local2

Kevin Lo isimli tasarımcının kazandığı yarışmada ortaya çıkan aracın ismi “ReLoad” olacak. İlk etapta yüksek hızlara çıkmayacak olan ReLoad, eletrik motoruyla çalışacak. 2016’ın ilk çeyreğinde satışa sunulması beklenen ReLoad’ın “hızlı” modelleri de şu an belirli olmayan bir tarihte ortaya çıkacak.

Firmanın CEO’su Rogers Jr. Düşüncelerini şu şekilde aktarıyor: “Local Motors olarak şu an üretimde çok büyük bir devrim yapıyoruz. 100 yıldan fazladır benzer yöntemlerle araç üretiliyor. Direkt dijital üretimle beraber dahi araçları daha hızlı üretebilecek teknolojiyi geliştiriyoruz. Bu çalışmalar sayesinde daha güzel, daha güvenli araçlar üretilmeye başlanacak. Bizim de yapmaya çalıştığımız şey tam da bu.”

local3

Mikro Fabrikalar Doğacak

Geleneksel bir aracın bütün parçalarını çıkartıp ucu uca koysak kilometrelerce uzunluk oluşur. Bildiğimiz üzere de bu parçaların bir araya gelip bir aracı oluşturması için milyonlarca liralık sistemler kurup karmaşık bir sürü işlem yapmak gerekiyor. Local Motors üretimi kompakt hale getirerek hem üretim alanlarını küçültecek hem de maliyetleri makul hale getirecek.

Mikro fabrikalar istihdam konusunda ekonominin yardımcısı olmakla birlikte az maliyetli, işbirlikli üretimin önünü açacak. Daha az yatırımla daha büyük işler yapılacak.

Local Motors’un 2016’nın ilk çeyreğinde piyasaya süreceği 3D yazıcı ile üretilmiş arabasını biz de merekla bekliyoruz.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com