SolidWorks’den çocuklar için 3D yazılım …

 

   SolidWorks , hiç kuşkusuz , 3D dijital tasarım dünyasının en sık kullandığı araçlardan bir tanesidir. Rakibi Autodesk’in 3D konusunda pek çok alanda (3D yazıcı üretimi dahil) son yıllarda yaptığı ataklara karşılık vermek amacıyla olsa gerek , Autodesk’in 123dapp.com ‘da yaptıklarına benzer uygulamaları yakın zamanda kullanıma sunacağını duyurdular. “SolidWorks for Kids” adını taşıyan yazılım ve uygulamalar yurtdışında STEM (bizde fen bilimleri) olarak bilinen eğitim sürecine katkı sağlayacak. Gençlerin , hatta çocuk yaşta olanların kullanabileceği uygulamalar değişik başlıklar altında toplanacaklar:

  • Capture It: Foto,video veya ses verilerini nesne formuna geçirecek uygulamalar…
  • Shape It: Fikirleri ve soyut düşünceleri 3D tasarıma çeviren uygulamalar…
  • Style It: Oluşturulan 3D tasarımları renklendiren ve stil kazandıran uygulamalar…
  • Mech It: Tasarlanan 3D nesnelerle eğlenceli projeler oluşturmaya yarayan uygulamalar…
  • Show It: Tasarımların kolayca toplulukla paylaşımı…
  • Print It: Son tasarlanan ürünlerin 3D (veya 2D) baskılarının alınmasına yarayan uygulamalar…

 

 

   “SolidWorks for Kids” projesi bu yılın bahar aylarında başlayacak. İsteyenler proje başladığındahaber almak için ilgili web sitesine kayıtlarını yaptırabilirler.
3D yazılım dünyasının devlerinin bu hamleleri ister istemez akıllara , 3D tasarım ve yazıcıların çok yakın bir zamanda tüm okul müfredatlarında yer alacağını akıllara getiriyor. Bu tür uygulamaları erken kabul eden eğitim sistemleri , fen bilimleri alanında gelişmiş nesiller yetiştirme yarışında ön sıralarda yer alacaklardır. Sizler , Türk eğitim sisteminde 3D eğitimi konusunda neler düşünüyorsunuz ? Bu konuda neler yapılmalıdır ? Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com