[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Hepimiz neredeyse her sihirbazın yaptığı şu klasik numarayı biliriz:
Sihirbazın yardımcısı yan yana veya üst üste üç parçadan oluşmuş bir kutuya girer. Yardımcının sadece ayakları ve kafası kutunun dışında kalır. Sihirbaz ani bir hareketle ortadaki kutuyu kaydırır. Yardımcının başı , gövdesi ve ayakları sanki ayrı kutularda birbirleriyle bağlantılı değillermiş gibi görünür. Sonra yine sihirbazımız ani bir hareketle kutuları bir hizaya sokar ve yardımcısı tek parça olarak kutudan çıkar.

Resim

   Buna benzer bir numarayı , gençlik çağlarında çoğu kişi kalemlerle yapmış olabilir diye düşünüyorum. Thingiverse kullanıcısı gzumwalt , kalemler dahil , tüm mizanseni 3D yazıcıda yazdırarak oluşturmuş. Yani sihir kutusu (özel mekanizmalı) ve kalemler (hem bütün , hem de üç parçalı olarak) 3D olarak modellenmiş ve yazdırılmışlar.
   gzumwalt , tasrımını SketchUp Make’de (ücretsiz versiyon) yapmış. Yukarıdaki videoyu dikkatlice izlerseniz numaranın dayandığı temel mantığı anlayacaksınız. Ancak tasarımcısı Thingiverse’deki dosyalarına bir de montaj çizimi eklemeyi ihmal etmemiş. Bu sayede hangi parça nereye oturuyor , diye daha rahat ve anlaşılabilir bir sırayla parçalar monte edilebilecek.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com