Bugünlerde interneti biraz da olsun takip ediyorsanız insanların duygularını dile getirmek için artık yazıdan çok fotoğraf paylaştığını farketmişssinizdir. Her yaştan, dünyanın her yerinden insanın kendilerince özel olduğunu düşündükleri anları dondurdukları kareleri görmek mümkün. En nihayetinde paylaşımların bir sure sonra birbirini tekrar eder hale geldiği de bir gerçekse, sizce fotoğraf çekmek sadece insanlara özgü mü olmalı? İşte tam da bu noktadan yola çıkan dünyanın önde gelen kamera üreticilerinden Nikon, köpeklerin kullanımına özel bir fotoğraf makinası üretti.

 

Heartography adı verilen bu projenin işlevi adında saklı fakat asıl soru şu: “Bir kopek nasıl olur da fotoğraf çekebilir?” Yanıtı ise basit; 3D baskı teknolojisi sayesinde! Nikon 3D Yazıcılar ile ürettiği özel bir taşıma aparatıyla fotoğraf makinasını köpeklerin, göğsüne bağlıyor.

 

Bu taşıma aparatı aynı zamanda kalp-atış takibi yapan bir monitörü de barındırıyor. Yukarıda da dediğimiz gibi projenin isminden anlaşıldığı üzere bu sistem köpeğin kalp atışlarına bağlı çalışıyor. Söz gelimi köpeğiniz gördüğü birşey karşısında heycanlandığında, kamera harekete geçiyor ve o anın fotoğrafını çekiyor. Tabiki köpeğiniz pek çok şey karşısında heycanlanabilir, bu her zaman mutlu olduğu anlamına gelmez ama küçük bir yürüyüş onu mutlu eden veya heyecanlandıran anları görebileceğiniz pek çok fotoğraf karesi elde etmek için yeterli olacaktır. Bu çalışmanın ilk örneğini izleyip sonuca siz karar verin!

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com