Plastik Enjeksiyon Kalıbında Hava Tahliye Kanalları Nedir?

Plastik enjeksiyon kalıp çekirdek çeliklerine bir çok uygulamada hava tahliye kanaları veya diğer bir ismi ile gaz kanalları açılmaktadır. Enjeksiyon prosesi sırasında kalıp boşluğuna dolan ergiyik, katı fazdan sıvı faza geçerken kalıp boşluğuna bir takım gazlar da bırakmaktadır. Bu gazlar ve kalıp boşluğundaki hava, plastik parçalarda izlere yani kalite hataları oluşmasına sebebiyet vermektedir. Amacımız, bu gazları dolum sırasında kalıp boşluğu dışına çıkarmaktır. Tahliye işleminin yetersiz yapılması enjeksiyon işlemi sırasında ergiyiğin ön yüzünde sürüklenen havanın kalıp yüzeyleri ve plastik malzeme arasında sıkıştırılmasına neden olur. Sıkışan havayı yenebilmek için yükseltilen enjeksiyon basıncı kalıp plakalarında elastik deformasyonlarına neden olabilmektedir.

Hava Tahliye Kanalları Nereye Açılır?

Hava tahliye kanallarının veya gaz kanallarının yerleri tecrübeye göre veya plastik akış simülasyonlarına göre belirlenebilmektedir. Genel bir ifade ile son dolum bölgesi çevresi, yolluk girişinin tam karşısı, federler, derin geometriler gaz sıkışması olabilen yerlerdir. Plastikler 0,05 mm boşluğu kadar bir kanaldan ilerleyemezler. Viskoziteleri buna müsaade etmemektir ancak elastomerler 0,02 mm’den bile ilerleyip çapak yapabilir. Bu nedenle, kauçuk kalıplarında viskozite çok düşük olduğu için hava tahliye kanalları yerine malzeme dışarıya doğru kusturulur. Proses tamamlandıktan sonra bu kusturmalar operatör yardımıyla nihai parçadan koparılır.

Hava Tahliye Kanal Ölçüsü Nedir? Gaz Kanalı Ölçüsü Nedir?

Tahliye yerleri belirlendikten sonra aşağıdaki gibi ölçülerde ister CNC işleme merkezinde ister dalma erozyonda kanallar açılabilinir. Resimdeki 0,02 mm değeri 0,05 mm’ye, 2 mm değeri de 5 mm’ye kadar çıkabilmektedir.

Hava tahliye kanalı ölçüleri

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com