Duyma Engellilere Sesli Olarak Metin Okuyan 3D Yazıcı İle Üretilmiş Bir Cihaz: FingerReader

Son zamanlarda oldukça popüler olan Maker Hareketi ve 3D Baskı teknolojisi birleşince hayatımız hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor.

 

Resimdeki görme engelli kişi Massachusetts Institute of Technology Medya Laboratuarında FingerReader isimli cihazı kullanıyor.

 

Akıllı Prizlerden, Akıllı ev lambalarına, akıllı ayakkabılara kadar etrafımızda bilgi patlaması yaşıyoruz. Her yeni gün, yeni birisi çıkıp başkalarının hayatını değiştiriyor.

Bu seferki konuğumuz FingerReader, Amerika’daki %3’lük görme ve duyma engelli insanın hayatına etki ediyor. Aslında anlaşılabilir bir çalışma mekanizmasına sahip olan cihaz, yüzüğe benzer şekliyle içinde bir kamera bulunduruyor. Parmağınıza takabilmeniz sayesinde, parmak ucunuzu okumak istediğiniz metnin üzerinde sürüdüğünüzde içinde bulunan kamera yardımıyla metin algılanıyor ve sesli olarak kaydedilen metni size okuyor. Şunu da belirtmek lazım ki dış iskelet, tamamen 3D Yazıcı ile üretilmiş.

Massachusetts Institute of Technology laboratuarında geliştirilen ürün, MIT çalışanı Pattie Maes’in dediğine göre, “engellilerin şu anda kullandığı çözümlerden çok daha kompakt ve hızlı bir çözüm.”

Ayrıca, piyasada bu tür birçok cihaz bulunsa da (Örn: Say Text, Detective Text vs.) ürünün geliştiricisi Roy Shilkrot; FingerReader’ın uyum problemlerinden yoksun olması ve kolay taşınabilirlik özellikleriyle eşsiz bir ürün olduğunu belirtiyor.

 

 

Geliştirme sürecindeyse, cihazın var olan tüm cümle ve kelimeleri algılayabilmesi dikkate alındı. Şöyle ki, bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ile cihazınız arasında bağlantı kurarak her yerde bu cihazı kullanabiliyorsunuz. Kullanım senaryolarıysa restoran menüsü, iş kartları ve 12 puntodan büyük okunması muhtemel diğer bütün yazılar.

Sonuç olarak cihazın beraberinde getirdikleri sadece engellilere dokunmuyor. Aynı zamanda yaşlılar, çocuklar, yeni bir dil öğrenmek isteyenler hatta turistlere kadar geniş bir kullanıcı kitlesini kapsıyor.

Biz ise FingerReader isimli bir teknolojiyi hayatımıza kattıkları için projeye destek veren tüm MIT çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Dilerseniz ürüne ait web sayfasına CburadanB ulaşabilirsiniz.

 

 

 

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com