Endüstriyel Kalıpçılık

KALIP ANLAMI

Türkçe Sözlük Anlamı
Bir şeye biçim vermeye ya da eski biçimini korumaya yarayan araç; belirli bir biçim. genellikle küp biçiminde bir kalıba dökülerek yapılmış olan; dış görünüş gösterişli görünüş. biçki modeli patron; biçim, durum.
İngilizce Sözlük Terimleri
kalıp, kalıp, bir şekilde, model, bir bar, kek, döküm, kalıp, kalıp, matris, model, baskı, şekil, pul, şablon, bir tablet, kalıp, kalıp, kalıpları
Endüstiriyel Kalıpçılık
KALIP ÇEŞİTLERİ

1) Plastik kalıpları

 

A) Plastik enjeksiyon kalıbı

 

Kullanım amacına göre en fazla plastik çeşidinin üretildiği kalıplardır. Enjeksiyon ocağı içinde eritilen plastik hammaddesi kalıbın içine yüksek basınçla enjekte edilir.Kalıbın içinde soğuyan plastik, kalıbın şeklini alır. Bu işlemin süresi saniyelerle ölçülebilecek kadar kısa bir süredir. Bu yöntemle çok hassas ölçülerde plastik parçalar üretilebilir. Uygunsuz ürünler tekrar geri dönüştürülüp şekillendirilebilir.

 

B) Termoset kalıbı (Bakalit kalıbı)

 

Bu tür kalıplarda enjeksiyon kalıplarından farklı olarak termoset ve kompozit plastikler yüksek ısı ve basınç altında pişirilerek kalıbın şeklini alması sağlanır. Üretim esnasında taşma çapakları oluşur bu çapaklar dolaplama, zımparalama ve vibrasyon gibi işlemler uygulanarak temizlenir. Bu yöntemle şekillendirilen plastikler tekrar geri dönüştürülemez, pişmiş ekmeğin tekrar un haline getirilememesi gibi.

 

C) Termoform (Vakum) Kalıpları

 

Bu kalıplama yönteminde termoplastik grubuna giren plastiklerden üretilmiş levha ısıtılır ve vakumla kalıbın üzerine emilerek ürünün formunu alması sağlanır. 

 

D) Şisirme (Blow Mold) Kalıpları

 

Erimiş plastik, boru şeklinde ocaktan akarken kalıbın arasına hapsedilir ve bir noktadan içine basınçlı hava verilerek kalıbı içinde şişirilir. Kalıp içinde soğuyan plastik kalıbın şeklini alır.

 

E) Extrüzyon kalıbı

 

Extrüzyon ocağında eritilen plastik, kalıp içinden sürekli olarak akıtılır ve kalıp çıkışında hava veya su ile soğutulur. Pencere kapı profilleri, hortumlar, kablolar vs. bu yöntemle üretilir.

 

2) Metal enjeksiyon kalıpları

 

Alüminyum ve zamak türü yumuşak metallerin üretilmesinde kullanılır. Plastik enjeksiyon kalıpları ile aynı yöntem kullanılır. Yolluk girişleri ve taşma cepleri ile plastik enjeksiyon kalıplarından ayrılır. Sıcak kamara ve soğuk kamara olarak iki tip enjeksiyon presinde üretim yapılır.

 

3) Metal Forma (Sıvama) ve Kesme Kalıpları

 

Sac ve metal levhaların şekillendirmesi amacı ile kullanılır. Kalıpta uygun şekilde yerleştirilmiş zımbalar ile uygun pres makinalarında sac üzerinde delme kesme ve sıvama gibi işlemler yaparak sac ve metal parçaların seri üretimi sağlanır.

 

6) Dövme kalıpları

 

Metallerin ısıtılarak bir kalıbın arasında preslenmesi ile metalin kalıbın şeklini alması sağlanır.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com