Plastik Enjeksiyon Kalıp Tasarımı Nasıl Yapılır?

3d printer out baskı izmir kalıp imalatı solidworks solidcam

kalıplanacak parçanın çekme değerinin öğrenilmesi ile başlanmaktadır. Bu değer hammadde üreticisinin teknik şartnamesinden(datasheet) alınabileceği gibi tecrübenize göre de seçebilirsiniz. Çekme değerleri kimi zaman ortalama bir değer, kimi zaman boyuna ve enine uzama olarak iki ayrı değer şeklinde ayrılabilmektedir. Kullanılan tasarım programının ilgili sekmelerine bu değerlerin girilmesi ile parça datasına çekme değeri verilmiş olmaktadır.

Plastik Enjeksiyon Kalıp Tasarımı ve Plastik Enjeksiyon Makinesi Seçimi İlişkisi

İşletmede bulunan plastik enjeksiyon makinesinin kapama kuvveti ve vidanın alacağı plastik gramı olmak üzere iki önemli kıstas vardır. Bu iki unsur kalıbın kaç gözlü olabileceği yönünde bizlere bilgi vermektedir. Buradan yola çıkarak kalıp göz sayısı belirlenerek, kalıp gözleri dizilir. Hazır kalıp seti ölçülerine göz atılarak, oluşan kalıp çeliğine göre bir set öngörülür. Akabinde, bu set ölçülerinin plastik enjeksiyon makinesi kolonlarına sığıp sığmayacağı kontrol edilir. Ölçüler bu kıstaslar göz önünde bulundurularak optimize edilmelidir.

Diğer önemli kıstas ise plastik enjeksiyon makinesinin kapama kuvvetidir. Göz dizilimi ve plaka ölçüleri çıkarıldıktan sonra aşağıdaki grafikten tahmini bir değer öngörülebilinmektedir.

Yolluk Yeri Nasıl Seçilir?

Plastik akış analizleri ile yolluk yeri tayin edilir ve ürün dizilimleri buna göre yapılır.

Yolluk Giriş Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Plastik akış analizleri ile yollluk giriş ölçüleri optimazyon ile bulunabilir. Bunun yanında önceki tecrübelerinize göre bir değer tayin etmelisiniz. Tereddüt yaşanan durumlarda ise giriş ölçüleri küçük işletilerek, ilk baskılardan sonra büyütülerek optimize edilir.

Kalıp Çekirdek Çelik Ölçüleri Nasıl Belirlenir?

Soğutma ve itici sistemleri de tasarlandıktan sonra en ince cidarın 10 mm olması şartı ile çekirdek ölçüleri çıkarılır. Unutulmamlıdır ki çelik ölçüleri 10 ve katları şeklinde satılmaktadır. Bu durumda tasarlanan çekirdeki ölçüsü, ısıl işlem sonrasındaki çarpılmalar da düşünülerek 6 rakamı ile biten bir şekilde boyutlandırılmalır. Örneğin 126x96x46 mm

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com