Çağrı Merkezi: 0 532 298 17 73 | Email : aykut@tasarimdanimalata.com

Yazılarımız


3D Tarama iphone lara geliyor

Bir yılda aldığı 1200 patent ile dünyanın en çok patent alan şirketleri arasında bulunan Apple, haftasonlarıda dahil her gün ortalama 3 patent dosyası ortalamaya ulaşmış.

 

Apple bu patentlerin hepsini bir anda ürünlerinde kullanmayacak olsa bile bu patentler ile geleceğe yönelik Apple ürünlerinde olabilecek gelişmeleri bu patentler üzerinden öngörebiliriz. Bu patentlerden bir kısmı fiziksel ve görsel değişiklikler olmakla birlikte, teknolojik patentlerinde alındığını görebiliyoruz.

 

Apple’ın aldığı son patentlerden biri bizi oldukça yakından ilgilendiriyor. Bu patent ile Iphone telefonunuz ile; evler, çalışma alanları, alışveriş merkezleri ve müzeler gibi ortamlarda lazer haritalama yapabileceksiniz. Iphone’lar için geliştirilmiş bu patent telefonunuza oldukça önemli bir özellik kazandırmış olacak.

 

4 Aralık tarihinde başvurusu yapılmış olan bu patent,  Apple’ın 3D yazıcılarda nesneleri çoğaltmak için Iphone telefonların kullanımını sağlayacak. Bu özelliğin hayata geçmesi ile birlikte bulunduğunuz ortam ve nesneleri Iphone telefonunuz ile tarayabilecek ve bir uygulama üzerinden evinizde ya da atölyenizde bulunan 3D yazıcınız ile bu nesneleri basabileceksiniz.

Bu lazer destekli tarama teknolojisi; bir ortamda yüzeylerden veya nesnelerden yansıyan lazer ışınları oluşturarak çalışıyor. Taranacak yüzeyden yansıyan bu lazer ışınları bir sensör ile genişlik, uzunluk ve yükseklik verileri kullanılarak oluşturulabilir ve formun tahmini bir haritası oluşturulabilir.

 

Google, Proje Tango ile cihazlarda benzer bir çevre haritalama sistemi denediğini açıklamıştı. Ancak doğru bir ortam canlandıracak bir lazer haritalama sistemi için birden fazla kamera sistemi kullanıyordu. Daha yakın zamanlarda, Google mağaza koridorlarda içinde animasyonlu tatil alışveriş sistyemi oluşturmak için Proje Tango üzerinden tablet yoluyla arttırılmış gerçeklik kullanan sürükleyici bir alışveriş deneyimi sağlamayı hedefliyordu. Bu çalışmalar Google tarafında devam ediyor.

Google ve Apple gibi teknoloji devlerinin bu teknolojiler için patent çalışmaları yapması bugün olmasa bile önümüzdeki yıllarda oldukça ilginç mobil cihaz tecrübeleri yaşayacağımızı bizi gösteriyor.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com

WhatsApp İle Online Destek Alabilirsiniz TIKLAYINIZ