[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Matter and Form 3D tarayıcısı Indiegogo’da ilk fonlamaya çıktığında koydukları hedef bütçeyi birkaç kat aşarak işe koyulmuşlardı. Geçen zaman içerisinde verdiği sözleri yerine getiren Matter and Form , masaüstü 3D tarayıcılar arasında en güvenilir ve iyi sonuç veren marka oldu diyebiliriz.

Resim

Matter and Form masaüstü 3D tarayıcısı.
   3D taramaların yer aldığı türünün ilk örneği Cashew3d.com adlı online model depolarını yayına geçtiğimiz günlerde aldılar. Üyeliğin ücretsiz , ancak davet ile olduğu Cashew3d’nin beta aşamasını geçtikten sonra genel kullanıma açılması bekleniyor.
Matter and Form’un yeni hamlesi , gelecek haftalarda yine sosyal fonlama sitelerinden birinde sermaye arayışına çıkacak olan “Bevel” isimli akıllı telefon aparatı. Bu aparat sayesinde akıllı telefonların birer 3D tarayıcıya dönüşeceğini iddia ediyorlar. Kullanımı ve taşınması çok kolay olan aparat , basit bir klip gibi telefonun kulaklık girişine takılıyor. Telefonla panaromik fotoğraf çeker gibi 3D tarama yapabiliyorsunuz.

Resim

Resim

   Henüz piyasaya sürülmediği için Bevel ile yapılan 3D taramalarının kalitesini değerlendiremiyoruz. Ancak Matter and Form’un tarama kalitesi ve yazılımının başarısı aşikar. Bevel klibinin tahmini fiyatının 49 $ olması aparata olan ilginin yoğun olacağı beklentisine kapı aralıyor. Temmuz ayı sonunda KickStarter’da fonlamaya çıkması beklenen ürünün mevcut  yazdırılabilir 3D model oluşturma sıkıntısına ne dereceye kadar çözüm getireceğini bekleyip göreceğiz.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com