3 Boyutlu Yazıcı İle Araba Yapmak Mümkün Mü?

3 boyutlu yazıcı teknolojisi gün geçtikte hayatımıza daha fazla giriyor ve kullanıldığı sektörler gün geçtikçe artıyor. Otomotiv sektöründe yedek parça üretim bandında kullanılan 3 boyutlu yazıcılar ortaya çıkan son proje ile otomotiv sektörüne bamdiğer dünyaların kapılarını açtı.

Local Motors, 45 saat gibi olağanüstü bir süre içerisinde elektrikli bir arabayı 3 boyutlu yazıcı kullanarak üretti. Üstelik arabanın özellikleri son derece tatmin edici. 200 km menzili olan araç maksimum 65 km/h hıza çıkabiliyor ve 2 kişilik oturma kapasitesi ile karşımıza çıkıyor. Aracın fiyatı ise 18.000$ ve 30.000$ arasında değişiyor.

Local Motors CEO’su John Rogers “Önümüzde ki aylarda aracın print süresini önce 24 saate daha sonra 10 saate kadar indirmeyi planlıyoruz. Almanya ve Detroit bir aracın üretim süresini yıllar yıllar sonra 10 saate düşürdüler. Biz ise bunu yalnızca aylar içinde yapacağız.’ biçiminde açıklamada bulundu. Bu açıklamayla beraber 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin her geçen gün gelişeceğini ve üretim bandında çok daha çok yer alabileceğini anlıyoruz.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com