3D yazıcı ürünü hava tahmin istasyonları…

   Masaüstü 3D yazıcıların mekanik aksam imalatı konusunda hem maliyet hem de hız açısından avantaj sağladığı bir gerçek. 3D yazıcılar oldukça yavaş çalışmalarına rağmen tasarlanmış yeni bir ürünü klasik yöntemlere nazaran çok daha hızlı bir şekilde hayata geçirmemize olanak tanıyorlar. Eğer projenizde plastik malzeme kullanılması bir sorun yaratmayacaksa o zaman 3D yazıcıların kullandığı endüstriyel plastiklerin sağlamlığı işinizi görecektir.
Bugün sizlere , gelişmemiş ülkeler için tasarlanan ve geçtiğimiz Mart ayı içerisinde Japonya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler 3. Felaket Risk Azaltımı konulu konferansta sunumu yapılan bir projeden bahsetmek istiyorum. Projenin konusu “düşük maliyetli hava tahmin istasyonları kurulumu”. Amerikan USAID’in önderliğinde yrütülen projenin ana amacı özellikle sel felaketlerinin önceden haber verilmesi sonucu önlenebilecek can ve mal kayıpları. Sadece 2013 yılında dünyada 20.000 insan sel baskınlarında hayatını kaybetmiş ve 97 milyon kişi bu felaketlerden etkilenmiş , oluşan maddi hasar ise 118 milyar dolar düzeyindeymiş.
   Tahmin edebileceğiniz gibi bu zararın tamamına yakını gelişmemiş ülkelerde meydana geliyor. Bunun ana sebebi de hava tahminleri konusunda halkın yeterince bilgilendirilememesi. Batıda ve gelişmiş ülkelerde hava durumu bilgisine çok kolay bir şekilde ulaşılabiliyor. TV’den ya da akıllı telefonun hava durumu uygulamasından ve daha bir sürü bilgi kanalından anında veri erişimi olanaklı. Hava durumu verisini toplarken kullanılan araçlar ise oldukça pahalı , bu cihazları gelişmemiş ülkelerin temin etmesi mümkün değil. İşte bu hava ölçüm cihazlarını basite indirgeyerek fiyatlarının aşağı çekilmesi istenmiş. Bunun için mekanik aksamı ve gövde parçaları 3D yazıcıda üretilecek ve bu yazdırılmış parçalara monte edilecek sensörler düşünülmüş. Nem , basınç , sıcaklık , yağış ,rüzgar gibi temel ölçümlerin yapılması ve bu değerlerin bir meteoroloji uzmanına gönderilmesi kolayca hava tahmini yapılması anlamına geliyor

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com