4D printing, 3D yazıcıların geleceği , bu 3 boyutlu yazıcıların nereye kadar gideceğinin göstergesi. 4D modelleme şu an için günlük kullanıma uygun olmayan teknoloji. Geleceğin şekillenmesinde kilit özellik taşıyor. Üniversiteler, Bilim adamları ve 3D yazıcı üreten bazı şirketler ”4D Printing” teknolojisi üzerinde çalışmaya başladılar. Konu içresinde yar alacak video ve resimler ile sizin de bu konuda heyecanlanacağınıza eminiz.
4D printing kısaca açıklamak gerekirse; üretilmiş bir modelin belirli uyarıcılarla (su,sıcaklık,ışık…) 2 boyuttan 3 boyuta – 3 boyutlu bir cisimden başka bir 3 boyutlu cisme dönüşmesidir.
NASIL ÇALIŞIR
Şekil değiştirme enerjisini şu an için su sağlamış oluyor. Programlanabilen malzemenin bazı kısımları, daha sert ve diğer bazı kısımları ise daha çok su emdiği için malzeme su altında veya sprey ile sulandığında şekil değiştiriyor.
Aktivasyon enerjisi olarak su ile, bu teknik olmayan elektronik tabanlı malzemelerin içine programlanabilirlik ve basit karar verme gömmek için yeni olanaklar vaat ediyor. (Karmaşık elektro-mekanik cihazlar dayanarak olmadan robot gibi davranış düşünün)
Gelecek Uygulamalar
4d-4-300x168Piyasada şu an için mevcut olmasa da, minimum enerji ile kendini montaj edebilen bir ürün bu yenilikçi dünyada sadece bir başlangıçtır. Çevresel, ekonomik, insani ve diğer kısıtlamalar dalgalanma devam ederken, bize kolaylığı ve çeviklik ile yanıt verebilen dinamik sistemler gerekecek. 4D Baskı bu heyecan verici yeteneği sunmak için türünün ilk örneğidir. Bu gerçekten bu noktaya kadar olan yapıların ve anlayışımızda köklü bir değişimdir. Havacılık, otomotiv, inşaat endüstrileri vb. sektörler belirli sınırlar içerisinde çalışıyorlar ama 3d yazıcılar ile kırılmaya başlanan bu sırlayıcı etkenler bence 4D printing ile tamamen ortadan kakacak ve tek sınır insanın hayal gücü olacak.

4D PRINTING ‘i tam olarak açıklamış bir video:

4D yazıcı sonraki büyük oyun değiştirici olabilir. 4D printing sürecinin temeli kendini monteleyebilen ya da çevre ve kullanıcı ihtiyaçları için kendilerini yeniden düzenleyebilen ‘akıllı nesneleri’ yaratabilirsiniz. bir nesneyi kodlayarak açılarını, renklerini, boyutlarını değiştirmek, ve hatta sıcaklık, su, hareket ya da dalgalanmalara nasıl tepki vereceğini değiştirebilirsiniz.

IŞIĞIN AKTİVE ETTİĞİ BİR NESNE

Ayrıca, ABD Ordusu Araştırma Bürosu, bu teknolojinin olanaklarını araştırılmış. 4D printing , hızlı ve topluca talebe cevaben parça, yaşamsal kaynaklar ve silahlar askere inanılmaz yararlı olabileceğini açıktır. Bu araştırmanın sonuçları, performansını artırmak için hızla değişen hava koşullarına uyumlu barınaklar, kamufle tekstil veya araç kalkanları içerebileceği öne sürülmüştür.

DİĞER ÖRNEKLER

4D Printing Octahedron_COMBINED3

4D PRINTING İLE NELER YAPILABİLECEĞİNE MÜKEMMEL BİR ÖRNEK

CFD_Simulation_Low Position_2

CFD_Simulation_High Position_2

Olasılıklar sonsuz, ve biz eminiz ki bu teknoloji sağlık hizmetlerinden eğitime üretimin her şeyi olacak potansiyele sahip ve dünyayı değiştirmek için başlıyor.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com