[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

3D yazıcıların daha basit bir alternatifi olarak çıkan 3D kalemleri kullanması aslında göründüğü gibi kolay değil. Evet , işleme alması hızlı ve basit kontrolleri sayesinde hükmedilmesi kolay bir cihaz izlenimi verebilirler. Ancak 3D kalemle işe yarar birşeyler ortaya çıkarabilmek için bir süre bu cihazı kullanıp el alışkanlığının sağlanması gerekiyor. Ondan sonrası için herşey kullanıcının yaratıcılığına kalıyor. 3D kalemlerde yazıcılar gibi destek malzemesi kullanılmıyor , ancak elimizin titremesi veya hareketlerimiz birebir modele de yansıyor.
İlk ve en önemli 3D kalem örneği olarak 3Doodler verilebilir. Sosyal fonlama sitesi KickStrater’da rekor başarıyla fonlandıktan sonra üretimine başlanan 3Doodler geçtiğimiz aylarda 2. versiyonunu piyasaya sundu. 3Doodler , daha çok sanatçılar ve öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. daha sonraları bir dizi 3D kalem , 3Doodler’ın izinden gitme gayreti gösterdiler. Ancak hiçbirisinin 3Doodler’ın başarısını gösterdiği söylenemez.
Şu sıralar yine bir 3D kalem olan SKYPEN , yine KickStarter’da fon arayışında. SKYPEN‘i diğer kalemlerden ayıran en belirgin özelliği iki renk filamenti aynı anda takıp , istenildiğinde filamentler (renkler) arasında geçiş yapabilmesi ve tabii ki 19 dolar düzeyindeki fiyatı. Bu fiyata Avrupa için 25 dolar kargo ücreti ekleniyor. 2016 yılının ilk aylarında hazır olması beklenen SKYPEN daha önce başarılı bir dizi KickStarter deneyimi yaşamış olan SKY-TECH tarafından hayata geçirilmeye çalışılıyor.

Resim

   SKYPEN‘in bir diğer özelliği ise 3D yazıcıdan çıkan destek malzemeli parçaları temizlemeye yardımcı olacak değiştirilebilir uçlarla beraber gelmesi. Bu uçlar sayesinde modelden ayırmakta zorlanılan destek malzemelerinin kolayca temizlenebileceği iddia ediliyor. SKYPEN‘in uç kısmı özel olarak korumalı olduğu için çocukların veya kullanıcıların ellerini yakmaları söz konusu değil.
   3D yazıcı sahiplerinin modellerinde zaman zaman oluşan boşlukları doldurmada ve parçaları birleştirmede kullanabilecekleri bir 3D kalem edinmelerinin faydası olacağını düşünüyorum. Özellikle de fiyatının kargo ücretinin bile gerisinde kaldığı SKYPEN gibi yenilikler barındıran bir kalemin denenmesi gerektiği kanaatindeyim.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com