3D tarama verilerini kullanarak CAD ortamında model oluşturma işine “tersine mühendislik” tanımı kullanılmaktadır. Bazen elimizde bir obje bulunur , ancak bu objenin teknik çizimi yoktur. teknik çizim olmayınca , özellikle günümüzde 3D yazıcılarda , aynı parçayı imal etmemize olanak yoktur. Ya da parça üzerinde istediğimiz değişikliği yapıp , imalata hazır olup olmadığını (prototipleme yoluyla) kontrol etmemizin ihtimali yoktur. Bu nedenlerden ötürü “tersine mühendislik” bazı durumlarda şarttır. 3D lazer tarayıcılarının ana işlevlerinden birisi de budur. Parçanın detaylı bir görüntüsünü oluşturmak ve bu görüntünün düzenlenmesiyle 3D modellemeye geçiş yapmak.
   Dünya genelinde ortalama 3.2 milyon kullanıcısı olduğu bilinen , 3D yazılım sektörünün önemli oyuncularından SolidWorks ile çalışan bir add-in , 3D tarama verilerinin kolayca işlenmesini sağlıyor.
XTract3D adı verilen add-in , yüksek çözünürlüklü 3D tarama verilerini kolayca SolidWorks çalışma ortamına aktarıyor ve sonrasında bu tarama verileri üzerinden hareketle, SolidWorks’un skeç aracı kullanılarak 3D modelleme normal iş akışında gerçekleştiriliyor.

   Kanadalı yazılım firması Polyga tarafından geliştirilen XTract3D , aylık kiralama veya doğrudan satış olamak üzere iki seçenek üzerinden kullanılabiliyor. Gerçekleştirdiği önemli işleve paralel olarak fiyatı da biraz yüksek olan XTract3D , kullanımı için gereken eğitim materyaliyle beraber geliyor.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com