3 Boyutlu Yazıcı ile Villa İnşa Edildi

3 boyutlu yazıcıların en çarpıcı kullanım alanlarından biri inşaat sektörü. Son olarak, 3 Boyutlu Yazıcı ile Çin’de bir villa inşa edildi. Deneme amaçlı olarak hazırlanan 3D Binanın iç ve dış yapımı tamamen 3 boyutlu yazıcılar ile yapıldı. Hızlı kuruyan bir beton ve özel bir materyal ile yapılan çalışmada ayrıca sanayi atıkları ve inşaat malzemeleri de kullanıldı. Bu sayede de bir anlamda geri dönüşüme de katkı sağlanmış oldu.

3 boyutlu yazıcı ile ev yapımı

161.000 Dolar gibi bir rakama tamamlanan villa toplamda 1100 metre karelik bir alana kuruldu. Söz konusu denemede 3 boyutlu yazıcı sayesinde hız ve maliyet açısından önemli kazanımların elde edildiği belirtildi. Yapılan villa inşaatı sırasında işçi maliyetlerinden %50 ila %80 arasında kazanç sağlayan firma inşaat süresinin de %50 ile %70 arasında kısaldığını belirtti. Minimum seviyede gürültü ve çevre kirliliği yaratan 3D Yazıcı ile ev yapımı çalışmasında ayrıca malzeme tüketimi de minimum seviyeye çekildi ve normal bir inşaatta yaşanan malzeme kayıplarının da önüne geçildiği görüldü. 3 boyutlu modelleme işlemleri sayesinde inşaat sırasında ölçülerde istenilen hassasiyet sağlanmış oldu. Ayrıca, 3 boyutlu yazıcının inşaat ortamında kullanımının iş güvenliği açısından da avantajlar sağladığı görüldü.

3D Yazıcılar ile Otomobil Üretildi

3D yazıcı teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak, 3D yazıcılar kullanılarak otomobil de üretildi. Uluslararası Üretim Teknolojileri Fuarında görücüye çıkan ve motoru dışında tüm aksamı 3D yazıcı ile üretilen Strati isimli araç yaklaşık olarak 17.000 Dolar gibi bir rakama mal oldu ve sadece 2 günde üretildi. Saatte 60 Km/h hız yapabilen bu araç ile 3D yazıcıların üretim alanına getirebilecekleri radikal yeniliklerden biri daha görülmüş oldu.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com