3D Üretim ile yapabileceklerinizin sınırı yok ama biz birkaçını sizin için derledik.

1- Drone (Quadcopter)

3D ÜretimBugün ben de Drone istiyorum diyen kişilerin sayısındaki artışı farkettiniz mi? 3D Yazıcılar sayesinde bu dileği yerine getirmek hızlı, kolay ve maliyeti çok düşük.

2- Hidroelektrik Jenaratörü

3D Üretim

Japonya’daki  nükleer enerji endüstrisi tsunami felaketinden sonra büyük darbe alınca tasarımcılar dünya yaşamını etkilemeyecek bir elektrik üretim yöntemi aramaya başladılar. 3D Yazıcılar, bu noktada ülkeyi harap eden dalgaların gücünü kullanan bir alternatif geliştirdi. Parçaları 3D yazıcıda üretilmiş olan bu jenaratör, dinamonun hareketini suyla sağlayarak elektrik üretiyor. Şimdilik küçük bir adım gibi görünse de, geleceği şekillendirecek teknolojilerden biri olacağı kesin!

 3- Vinyl Kayıt

3D Üretim

Taş Plakların büyüsünden kurtulamayanlardan mısınız? Çok yakın bir gelecekte kendi plaklarınızı evinizde basabileceğinizi söylesek…

Amanda Ghassaei audio dosyalarını 3D formatına çevirecek devrim niteliğindeki buluşuyla 3D yazıcıyla plak basmayı mümkün hale getiriyor.

Ses kalitesi henüz bir plak kadar tatmin edici değilse de meraklılarına özledikleri nostaljiyi yaşatacak gibi görünüyor.

4- Aston Martin DB5 (James Bond Arabası)

3D Üretim

Aston Martin deyince sizin de ilk aklınıza gelen 007 James Bond ise burayı dikkatle okuyun!

Skyfall filminde hatırlarsanız James Bond’u dünya çapında üne kavuşturan araba 1960 Aston Martin DB5 yeniden gündeme gelmişti. Ancak bu arabanın artık çok nadir bulunan pahalı bir parça olması ve James Bond’un aksiyonla dolu tarihi göz önüne alınınca, üretici firma  bu nadide parçayı prodüksiyon için ödünç vermekten çekiniyor. İşte yine üretim gücüyle 3D Üretim devreye girdiği bu noktada arabanın 1/3 ölçekli, her türlü çarpmaya, kurşunlanmaya ve yakılmaya müsait versiyonu ortaya çıkmış. Orjinalinden neredeyse hiç farkı yok siz ne dersiniz?

5- Bisiklet

3D Üretim

Hafif olduğu kadar alimünyum veya çelikten üretilmiş kadar güçlü bu bisiklet de 3D Yazıcı ile basıldı!

6- Bikini

3D Üretim

Tabiki moda da 3D Üretim teknolojisini en etkli kullanan sektörlerden. Kıyafet, takı, ayakkabı derken işte karşınızda 3D yazıcıların ürettiği bikini!

Rahat, tamamen su geçirmez ve nemi hissettirmez 3D basılmış bikini! Çok değil bir kaç yıl içerisinde mağazaya gidip çeşit çeşit bikinleri denemek yerine vücudunuzu kameralarla taratarak, tamamen sizin ölçülerinizde özel bikininizi bastırabilirsiniz!

7- Gitar

3D Üretim

Orjinal ve kendine has olmak günümüzde popülerliğini arttırırken, bireysel tarzını her alana yansıtmak da moda oldu. İşte bir örnek!

Gitarınızı nasıl basalım? Rengini, motifini siz seçin ve size özel gitarınızla ruhunuzun gıdası müziği daha da içselleştirin!

8- Kahve Kupası

3D Üretim

Kahve tutkunlarındansanız, sevginizi yansıtacak bu tasarımı evinizde üretebilirsiniz! Üstelik aynı anda birden fazla üretip bu sevgiyi sevdiklerinizle de paylaşmak mümkün!

9- Hand-made Camera Lens

3D Üretim

Bir kamera lensi oluşturmak oldukça karmaşık olabilir ancak 3D yazıcılar sayesinde kendinize ait bu kamera lensini üretebilir hatta kendi yaratıcılığınız ile farklı fonksiyonlar ekleyebilirsiniz! Bu lensin yaratıcısı lensdeki cam ve diğer parçaların üretiminde akrilik kullanıyor. Sonuçlar oldukça sanatsal http://suzuki11.tumblr.com/

10 – 3D Üretilmiş, çoçuklarınızın muhteşem eserleri

3D Üretim

Hiç çocuğunuzun hayal gücünün sınırlarını zorlayan tasarımlarını gerçeğe dönüştürmeyi içinizden geçirdiniz mi? Cevap evetse artık bunu yapmak mümkün! Çocuklarınızın rengarenk çizimlerini üç boyutlu sanat eserlerine dönüştürebilirsiniz. Bu küçük objelerin çalışma masanızda veya evinizde nasıl görüneceğini hayal edin veya çocuğunuzun yaratıcılığını ödüllendirmek için bir kupa gibi kullanın, tamamen size kalmış ☺

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com