3D Yazıcılar Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Gelişme

 3D Yazıcı Hakkında Bilinmesi Gerekenler, 3D Yazıcı Kullanım Alanları

3D Yazıcı teknolojisi ve kullanımı arttıkça neredeyse her geçen gün yeni bir kullanım alanı duyar olduk. Günlük yoğun akış içerisinde ise son gelişmeleri takip etmek zor olabiliyor. O nedenle bu yazıda sizler için son zamanlarda 3D Yazıcılar hakkında tüm dünyada en fazla ses getiren ve muhtemelen bilmediğiniz 6 gelişmeyi derledik.

1- 3D Yazıcı ile Asteroid’den elde edilen malzeme ile 3D Baskı yapıldı

Yatırımcıları arasında Google kurucu Larry Page, Sir Richard Branson gibi ünlü isimlerin yer aldığı asteroid maden şirketi Planetary Resources ve 3D Systems toz hale getirilen asteroid malzemeden 3D Systems’in ProX DMP 320 3D Yazıcısını kullanarak 3D Baskı gerçekleştirdi.

3D Baski Asteroid

2- 3D Baskı insan dokusu hayvanlara başarılı bir şekilde aktarıldı

Bioprinting konusunda dünyada başı çeken kurumlardan biri olan Wake Forest Institute, 3D Yazıcı kullanarak ürettikleri insan kemik, kulak ve kas yapılarını başarılı bir şekilde hayvanlara implente ettiler. Bioprinting konusunda kilometre taşı olarak nitelendirilebilecek bu çalışma 3D Yazıcı ile üretilen doku ve organların gelecekte insanlara nakledilebilmesinin sinyallerini veriyor.

3D Baski Doku

3- FDA’den 3D Yazıcı ile üretilen ilaca ilk onay

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) epilepsi tedavisinde kullanılacak olan Amerika menşeili Langhorne firmasını geliştirdiği 3D Yazıcıdan üretilen Spritam adlı ilaca onay verdi. Spritam’ın özelliği ise içeriğindeki maddelerin kişiye özel ayarlanarak 3D Yazıcıdan üretilecek olması.

4- Uzayda 3D Baskı Merkezi

Made in Space firmasının geliştirdiği yer çekimsiz ortamda 3D Baskı yapabilen 3D Yazıcı, Uluslararası Uzay İstasyonun’da ticari kullanıma açıldı. Böylece yerçekimsiz ortamda 3D Baskı konusunda araştırma yapmak isteyen firma ve kurumlar bu 3D Yazıcıdan yararlanabilecek. Uzayda kurulacak üslerde 3D Yazıcılardan yararlanılacağının konuşulduğu bu günlerde oldukça önemli bir gelişme.

Uzayda 3D Yazici

5- Walt Disney 3D Yazıcı geliştirdi

Walt Disney’de 3D Yazıcı sektörüne ilgisiz kalmayan firmalardan biri olduğunu geçtiğimiz günlerde duyurduğu 3D Yazıcısı ile kanıtladı.

Disney 3D Yazici

6- 4D Baskı Yolda 

Henüz 3D Baskıyı bile tam anlayamışken şimdi de 4D Baskı konuşulmaya başladı : ) 4D Baskı da olay ise 3 boyutun yanısıra bir de zamanın işin içerisine ekleniyor olması. 4D Baskı ile üretilen objeler zaman içerisinde şekil değiştiriyor ve yeni bir görünüme sahip oluyor.

4D Baski

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com