Sıklıkla karşılaştığım sorulardan bir tanesi fotoğraf yoluyla 3D model elde edilip edilemeyeceğidir. Bu sorunun cevabı kısmen “evet” olarak verilebilir. Bu 3D modelden neyi kastettiğinize bağlıdır. Birden fazla sayıda (20-250 adet) foto çekerek gerçek bir 3D model oluşturabilirsiniz. Fakat tek bir fotoyla bir 3D replika yapamazsınız. Olsa olsa lithopane(özel bir 3D baskı yöntemi) veya rölyef kabartma yapabilirsiniz.
Fotoğraftan 3D replika (birebir 3D model) oluşturma yöntemlerinden daha önce bahsettim. Lithopane ve rölyef oluşturmada kullanabileceğimiz bir başka ücretsiz yazılımı sizlerle paylaşmak istedim: BMP2IGES
Bu yazılımla istediğiniz bir fotoğraftan rölyef veya lithopane oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken ücretsiz yazılımı indirmek , istediğiniz bir fotoyu (yazılımın belirttiği çözünürlüklerde olmak kaydıyla) açmak ve bu resmi STL formatında bilgisayarınıza kaydetmektir. Daha sonra bu stl dosyasını netfabb veya tercih edeceğiniz bir 3D yazılımında açtıktan sonra yüksekliğini (genellikle Z-ekseninden) %50 kadar ölçeklendirmeniz gerekiyor. Bu ölçeklendirme miktarı rölyef mi yoksa lithopane mi yapacağınıza bağlı olarak değişebilir.
Resim

Resim

Resim

Z ekseninde sağdaki resme göre daha az küçültme yapılmış.
Resim

Dosyayı incelttikçe ışık geçirgenliği artacaktır.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com