Mazak-Mazatrol TAKIM ÇAĞIRMA VE OFSET OKUTMA

TAKIM ÇAĞIRMA VE OFSET OKUTMA Mazak tezgahında takım çağırırken öncelikle takımın hangi pozisyonda çalıştığına dikkat edeceğiz.Mazak tezgahı toplam

TAKIM ÇAĞIRMA VE OFSET OKUTMA
Mazak tezgahında takım çağırırken öncelikle takımın hangi pozisyonda çalıştığına dikkat edeceğiz.Mazak tezgahı toplam 40 adet takım alabiliyor magazine. T1000.8 T10 takım numarası sonundaki 00 ise ofset numarasıdır. T1000.8 1nci takım oluyor magazindeki genellikle kaba torna kateri.
Takım çağırırken MDI moduna alıyoruz tezgahı ve T2000.8 T2000.9 T2000.14 kodlarını yazıp START a bastığımız zaman 2 numaralı takım gelecek.
8 pozisyonunda takımı çağırınca bu pozisyonda karşımıza gelir.
9 pozisyonunda takımı çağırınca bu pozisyonda karşımıza gelir.
14 pozisyonu oriyentli pozisyondur 2nci aynada çalışan parça var ise bu pozisyonda yada istenilen oriyent pozisyonunda çağırılır.
1 den 9 a kadar magazinde dizili olan takımları çağıracağımız zaman 1000.8 9000.8 gibi 10 dan 40 a kadar olanlarda ise 10000.8 40000.8 gibi.
AYNA AYAKLARINI SÖKMEK ve AYNANI KİTLEMEK
İşlediğimiz parçanın çapı diğer parçadan ufak ise ayna ayakları onu sıkmayacaktır. Bu yüzden ayna ayaklarını söküp 2 diş yada 3 diş ileri almamız gerekiyor örneğin. Aynayı kitlemek için MF1 tuşu ile birlikte C Ekseni Bağla Tuşuna basınca ayna kendini kilitler ve dönmez. Aynanı döndürmek için El konumuna alıyoruz tezgahı C pozisyonuna getiriyoruz tezgahı ve cır cır ile aynayı döndürüyoruz. Aynayı açarken tekrar MF1 ile birlikte C Ekseni Aç tuşuna basıyoruz.
TAKIM SIFIRLAMA
Sıfırlayacağımız takımı çalışacağı pozisyonda çağırıyoruz. Daha sonra Takım Veri sayfasına giriyoruz Ölçme Kolu Açık butonuna basıyoruz ve ölçme kolu (Prob) açılıyor takımı X ten yada Z ten sıfırlayacaksak neresinden istersek oradan ölçme koluna yaklaştırılıyor ve Takım Boy Ölçme butonuna basıyoruz takımı ölçme koluna değdirmeden takımın üzerinde mavi ışık yanacak ve takımı ölçme koluna değdiricez ses gelince çekicez takımı. Takım sıfırlamak bu kadar. Tezgahın kendi X ve Z değerleri vardır bunlar her tezgaha göre değişmektedir ve X te çalışan takımın değerinin takım sıfırlarken yazıcaz.  2nci aynada çalışan takımları da 1nci aynada sıfırladıktan sonra Takım Veri sayfasından 2nci aynada çalışacak takımın üzerine gelerek Otoset yaparız ve değeri otomatik olarak atar.
Z SIFIRI ALMAK
İşleyeceğimiz parçanın boyu diğer işlediğimiz parçadan ufak yada büyük ise Z sıfırı almak zorundayız. Parçayı aynaya bağlarız ve yavaş konumda çalıştırırız tezgahı %25 gibi takım parçaya yaklaştımı durduruz Reset ile. Sonra tezgahı el konuma alırız Spindle Start tuşuna basarak aynayı döndürürüz El konumunda Z ve X ten ilerleyerek parçanın anlından talaş kaldırırız ve X ten yukarıya çıkıp Z ten 0,7 kadar ilerleriz boşta sonra Ayar bilgisi menüsüne gireriz              tuşuna basıp Z boyunun üzerine geliriz ve Öğren tuşuna basıp İnput yapınca tezgah Z sıfırını ayarladığımız yer olarak kabul etmiş olur.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com