Çağrı Merkezi: 0 532 298 17 73 | Email : aykut@tasarimdanimalata.com

Yazılarımız


NTU, Singapur’un ilk 3D baskılı kentsel güneş elektrikli otomobilini tanıttı

Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) öğrencilerinden oluşan bir ekip, Singapur’un ilk 3D baskılı kentsel güneş elektrikli otomobilini geliştirdiler.

NTU Venture 8 adlı araba, karbon fiber malzemeden tek kabuk şasi üzerine monte edilmiş bir elektrikli otomobildir. Otomobil tamamı 3D yazıcı kullanılarak üretilmiş 150 bileşenden üretilmiş. Tüm parçalar epoksi bazlı yapıştırıcılar kullanılarak birleştirilmiş.  3D baskılı kabin toplam ağırlığı en aza indirmek için, hafif bir plastik malzemeden yapılmış. Öğrencilerden oluşan ekip bir yıldan veri üniversitenin mühendislik bölümünde bu konsepti oluşturmaya çalışıyormuş.

 

Proje grup lideri Ilmi Bin Abdul Wahab, 3D baskılı NV8 için, “Ürün geliştirilirken sürücünün konforunu maksimize etmek istedik. Hafif plastikten yapılmış bir 3D baskılı kabin ile yola devam etmeye karar verdik. Ürünümüz kentsel konsept otomobil olmasına rağmen  düşük enerji tüketimine sahip 60k km/h hıza ulaşabiliyor.” dedi.

 

NV8 üretiminde ağırlığı azaltmak için benzersiz bir petek tasarım kullanılmış. projenin eş-tasarımcı Ng Jun Wen, ” Ürünün Bu, hafif, ince ve güçlü olması için benzersiz bir petek dokusu kullandık. Tasarım entegre ışığa karşıdan gördüğünde  zaman, saydam bir formla ejder kanat etkisi oluşturuyor.” dedi.

 

3D baskılı kentsel güneş elektrikli otomobil 26 şubat, 1 mart  arasında yapılacak olan Shell-eco maraton Asya 2015 kentsel araç konsepti kategorisinde yarışacak. Filipinler de gerçekleşecek olan fuarda mümkün olan en aerodinamik ve yakıt verimliliğine sahip araçlar yarışacak. Öğrenciler bugün arabalara tatbik edilebilir yakıt tasarruflu çözümler geliştirmeye çalışıyorlar. Prototip araçlar aksine, tüm Kentsel Konsept otomobiller (örneğin dört tekerlek, direksiyon, baş ve kuyruk lambaları, fren pedalı, kapı, vb sahip olarak), modern binek araçlar da bulunan yola elverişlilik kriterlerini karşılaması gerekiyor.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com

Call Now Button