3D Printer denildiğinde ilk akla gelen uygulama alanlarından birisi de medikal uygulamalar. Özellikle bugün eğitim amaçlı kullanımı artan medikal uygulamalarda doktorlar, ameliyat öncesi hastanın MR veya benzeri görüntüleme yöntemleri ile elde edilen 3 boyutlu görüntüleri 3 boyutlu üreterek üzerinde pratik yapabiliyorlar. Böylece hassas bölgelerdeki tümör tedavisi veya benzeri hastalıkların tedavisinde çok daha etkili çalışmalar gerçekleştirilebiliyor.

Tümör Tedavisi için umut vadeden haber Çin’den geldi!

Eğitim amaçlı olduğu kadar, sosyal inovasyon uygulamaları anlamında da tıp dünyası 3D yazıcıların medikal alandaki kullanımını geliştiriyor. Özellikle protez kol, bacak üretimi gibi alanlar dikkat çekerken bugün halihazırda 3 boyutlu üretim temelli doku üretimi, kulak, böbrek gibi üretimler de, ayrıca estetik operasyonların öncesi ve sonrası görünümlerinin hasta ile paylaşımında yine 3 boyut teknolojisinden sıkça faydalanılmakta. Medikal sektörün bu teknoloji ile ilgili gelişmelerde sürekli ilklere imza attığı bu dönemde bir haber de Çin’den geldi!

tümör tedavisi

Li Jieyang, 27 yaşında ve sol kolu 3D yazıcı teknoloji sayesinde kesilmekten kurtuldu. Sol omzunda birden başlayan ağrılar ile doktora giden Li, yapılan tetkikler sonucunda bu bölgede bir tümor olduğunu ve sol omzunun ve hatta kolunun bu nedenle operasyonla alınması gerektiğini öğrendi. Normal şartlarda hastaların %75’inin omzunun hatta tüm kolunun alınması şeklinde sonuçlanan rahatsızlık için çare arayan uzmanlar çözümü 3D yazıcı teknoloji de buldu. Li’nin omuz kemiklerinin 3 boyutlu görüntüleme sisteminden birebir kopyasını çıkaran tıp uzmanları, bu kopyayı kalıp üretiminde kullanarak, söz konusu, tümör tedavisi gereken, bölgenin birebir ölçülerinde titanyum versiyonunu yaptılar ve tümörlü kemik dokunun yerine yerleştirdiler.

tümör tedavisi

Bu tedavi sürecinde kalıp olarak kullanılmak amacıyla 3 boyutlu üretimi gerçekleştirilen kemik doku için reçine bazlı bir 3D yazıcı kullanıldı. 3D printer ile üretilen omuz protezi kalıbı, sonrasında titanyum ile modellenerek hastanın vücuduna yerleştirildi. Bu çalışma sayesinde tümör tedavisinde bir ilke imza atan doktorlar 3D üretim teknolojisinin yardımı ile hastanın omzu ve kolu çıkarılmadan eski halinde hayatına devam edebileceği bir tedavi uygulamış oldular.

Ailesinin “Demir Omuz” adıyla seslenmeye başladığı Li, 6 aylık bir tedavi sürecinden sonra normal hayatına geri dönebilecek. Hem tıp dünyası hem de bu tip tümör tedavisi anlamında umut vadeden bu gelişmelerin her geçen gün artacağını ve 3 boyutlu üretim teknolojisini daha fazla hayatımızın içerisinde olacağını da öngörmek mümkün!

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com