3 Boyutlu Yazıcı Nedir

 

3 Boyutlu Yazıcı Nedir

3 Boyutlu imalat (3d Printring) ya da Katmanlı Üretim (Additve Manufacturing), bilgisayar ortamında ki tasarımın, ham maddenin katman katman (layer-by-layer) üst üste eklenerek üretilmesi yöntemidir. 3 Boyutlu yazıcılar ise bu üretimi sağlayan makinalardır. 3 boyutlu yazıcı fikri 1980’li yıllarda ortaya çıkmasına rağmen 2009 yılında  üzerindeki patentlerin kalkmaya başlamasıyla; 3 boyutlu yazıcı teknolojisi hızlı bir şekilde ilerlemeye ve yaygınlaşmaya başladı.

3 Boyutlu yazıcı denildiğinde genellikle akla sadece tek bir yöntem geliyor. Bu da bir filamentin ısıtılıp bir nozülden çıkıp parçayı oluşturması. Ancak aslında bu böyle değil. Amerikanın standart belirleme kurumu ASTM  Katmanlı Üretimi, üretim tekniğine göre 7 sınıfa ve bu sınıfları, işlenen malzemeye göre 16 kategoriye ayırıyor. Ancak bunlardan en çok bilinenleri ticari olarak FDM, SLS ve SLA

3 Boyutlu yazıcı teknolojisi sahip olduğu avantajlardan dolayı bir çok sektörde kullanılıyor. Sektörlere etkisinin iki türlü olacağı düşünülüyor.

*Mevcut üretim yöntemleri ile üretilen ürünlerin 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretilmesi

 

var olan —>3b yazıcı (İyileştirmeyi hızlandırıcı alçı)

 

 

 

*Mevcut üretim yöntemleri ile üretilmesi imkansız ya da çok zor olan ürünlerin üretilmesi

 

Daha önce üretilmesi imkansız ya da çok zor (3 boyutlu ultrasondan 3 boyutlu cenin)

 

Geniş bir kullanım alanına sahip 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin piyasa değeri 2011 yılında  1.9 Milyar ve 2013 yılında 3 Miyar dolardı; piyasa değerinin 2017 yılında 6 Milyar dolara 2020 yılında ise 10 Milyar dolara ulaşması bekleniyor.  Bu değerler şu anki kullanım alanlarında ki gelişmeler ile elde edilen değerler.  Teknik bazı dezavantajların aşılması ile birlikte 2020 yılına kadar 3 Boyutlu yazıcı endüstrisinin 100 Milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Üniversiteler ve şirketler 3 boyutlu yazıcı konusunun lideri olabilmek için bir çok Ar-Ge faaliyeti yürütüyor. Bu faaliyetlerden en çok dikkat çekeni ise yaşayan organların basılması ve bu organların insanlara nakledilmesi.

Görünen o ki 3 Boyutlu yazıcılar önümüzdeki yıllarda hayatımızın içine tam anlamıyla girmiş olacak. Üretim anlayışımızı, günlük yaşamımızı, kıyafetlerimizi … değiştirecek bu nedenle  3 Boyutlu yazıcılar için 3. endüstriyel devrim deniyor.  Belki herkesin evinde buzdolabı gibi 3 boyutlu bir yazıcı olacak ve internet üzerinden istediğimiz bir ürünü hemen indirip üreteceğiz. Ya da organ nakli için beklemek diye bir kavram olmayacak sizin dokularınızdan  sizin DNA’nıza sahip organlar üretilip; nakledilecek. Bunlar şuan çok garip ve olmayacak gibi gelse de 1800’lü yıllarda bir grup bilim insanının dünyada keşfedilebilecek her şey keşfedildi dediğini unutmamak lazım. Keşfetmişler miydi? Tabi ki Hayır.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com