Gün geçtikçe 3d printerların kullanım alanları artıyor, yayılıyor ve üretimi kolaylaştırmaya devam ediyor. Üretimde en çok kullanılan kalıp makinesi CNC’ler ile 3d printerlar arasında sürekli bir kıyaslama yapılıyor. CNC’yi hayatımızdan atıp 3d printerları nasıl kullanabiliriz gibi sorularla karşılaşıyoruz. Ya da madem CNC gibi değil o zaman ne işe yarar gibi tepkiler de alıyoruz :)

Şöyle başlamak isterim.

Basit anlamıyla CNC tezgahı, plastik enjeksiyon yapılacak bir ürünün kalıbını almak için kullanılan endüstriyel bir makinedir. 3d printer ise, bir ürünün kalıbını almadan ve üretime geçmeden önce, üretilecek olanın onaylama aşamasındaki prototipini üreten makinedir. Bu prototipler 3d printerlar hayatımıza girmeden önce gerek ahşap, gerek strafor gibi malzemeler kullanılarak el ile yapılıyordu. Çünkü bir seri üretimde ürünü görmeden kalıp aşamasına geçmek masraflı bir iş oluyordu. Bir kalıbın maliyeti, üretim esnasında tüketilen malzeme ve kaynaklar gibi. El ile yapılan modeller ancak bir kaç gün sonra teslim ediliyor ve üzerinde bir değişim olması durumunda aynı aşama tekrar edecek şekilde üretim yavaşlıyordu.

 

CNC Tezgahı. Üretim Zamanı: Ortalama 1 gün. Maliyeti: 2000 ila 5000tl arası.

İşte 3D Printer teknolojisi burada devreye girdi.

Yapılacak ürünü saatler içinde görmemizi sağladı. Değişiklikler yapıldı, yine saatler içinde modeli masamızın üzerine koydu. Böylece eskiden 1-2 hafta süren ön aşamalar 1-2 güne inmiş oldu.

 

3d Printer. Üretim Zamanı: 4 saat. Maliyet 200tl.

 

Böylece prototipler kısa sürede ve az maliyetle 3d printerla üretilerek CNC tezgahlarında kalıp üretimi ve seri üretim hızlanmış oldu.

Kral 8.Henry ve 3d printer ile üretilmiş tacı :)

3d printer ile çıkan ürünü kullanmanız da mümkün!

 

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com