İnsanları mutlu etme sanatı da diyebileceğimiz Mimarlık, insanların, konaklayacakları, sohbet edecekleri, etkinlik izleyecekleri, gezebilecekleri mekanların organizasyonu, tasarımı ve planlamasını yapan bir mühendislik alanıdır aynı zamanda.

mimarlar

Malum insanları mutlu etmek çok değil, hiç kolay bir iş değil. Bu anlamda pek çok meslekte olduğu gibi bu mutluluğu maksimize edecek teknoloji ve araçlardan yararlanmak mimarlar için de önemli çözüm noktalarından birisi. İşte bu yazımızda mimaride önemli bir devrim yaratacak 3D yazıcılardan ve 3D yazıcı kullanan mimarlar ve tasarımcıların deneyimlerinden bahsedeceğiz.

30 yıllık bir teknoloji olan 3D baskı teknolojisi bugün masaüstüne taşınması ve maliyetlerinin düşmesi ile her sektörde, her uygulama alanında karşımıza çıkmaya başladı. Çünkü 3D yazıcılar hayal ettiklerinizi hayata geçirmenizi sağlayan en önemli üretim araçlarından birisi. Mimarinin de hayal kurma eylemini en çok kullanan mesleklerden birisi olduğunu düşünürseniz aslında 3D Yazıcı önemi daha da fazla ortaya çıkıyor! Bir kaç örnek verecek olursak;

3D Yazıcı ile mimari tasarımların, gözde canlandırılması kolaylaştırılabilir. En başta belirttiğimiz noktaya dönersek, insanları mutlu etmek ise en önemli handikap, ellerine eskiz veya render görüntüleri vermek yerine tasarımınızın 3 boyutlu halini sunduğunuzu düşünün!

mimarlar

Bu anlamda 3D Yazıcı teknolojisini en etkili kullananlardan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu deneyimi şöyle tanımlıyor: “Kesinlikle projelerimizi başka duyularla algılamamızı ve algılatmamızı sağlıyor. Projeleri sanal ortamdan çıkarmamızı sağlıyor, bu çok büyük bir avantaj”

Mimarinin en önemli gereksinimlerinden birisi de zaman. 3D Yazıcı bu noktada da özellikle maket yapım aşamasında kaybedilen haftaları, günlere, hatta saatlere indirgeyebiliyor. Sektörün önde gelen isimlerinden Tabanlıoğlu Mimarlık da tam bu noktada: “ Normalde el ile yapılamayacak nitelikte ve detayda maketler yapabilmemizi ve de yapılan maketlerin kalitesinin artmasını sağladı. Bunları sağlarken bir yandan da zamandan da tasarruf ediyoruz.” şeklindeki yorumuyla söylemek istediklerimizi adeta iki cümle ile özetliyor.

Mimarlar için tasarımın sınırları kalkıyor!

mimarlar

Sektörün en eski ve tecrübelilerinden Min tasarım ise işin bir başka boyutuna dikkat çekti. Özellikle maket yapımında, organik formlarda zorlanan Min Tasarım mimarlar için çözümü 3D yazıcı teknolojisine yatırım yapmakta bulmuş: “Sadece maketçiler değil , mimarlık ofisleri de kullanabilir, mimarlık daha organik formlara yöneliyor son zamanlarda, maliyetine ve yaptığı işlere bakılırsa iyi bir yatırım. ” diyor Min Tasarım’ın sahibi ve kurucusu Varjan Yurtgülü.

3D yazıcıların belki de getirdiği en büyük ve önemli yeniliklerden birisi tasarımda sınırlarınızın artık üretim süreçlerinin gerekliliğine bağlı kalmaksızın özgürleşmesi. Bu da daha kişisel daha kişiye özel tasarımların önünü açıyor.

Min Tasarım’ın da değindiği gibi bu geri dönüşümü oldukça yüksek bir yatırım. Fakat malum artık masaüstü kategorisinde pek çok ürün bulunmakta ve seçim yapmak da giderek zorlaşmakta. Bu anlamda  olarak, daha önce mimaride Makerbot kullanımına değinmiştik, bugün size 3D yazıcı alanında yatırım yapabileceğiniz Zortrax M200 ile tanıştırmak istiyoruz.

Özellikle yüzey kalitesi nedeni ile 2015 yılının en çok tercih edilen 3D yazıcılarından olan Zortrax mimari projelerde de detaylı ve yüzey hassasiyeti yüksek üretimleri ile dikkat çekiyor. FDM teknolojisi ile ABS sarf malzemesi kullanarak üretim yapabileceğiniz, Zortrax özellikle uygun fiyatı, kaliteli ve hızlı baskı alabilme imkanı ve kolay kullanım arayüzü ile mimarların da son dönemde tercih ettiği ürünlerden birisi. İşte Polonya menşeili Zortrax M200’ün mimaride kullanımına bir örnek;

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com