Hepimiz, doğaya en az insan elinin değdiği günleri hayal ediyoruz, doğaya en az zarar verilen zamanları, her şeyin doğayla uyumlu olduğu bir dünyayı. Bir gün böyle bir dünyada yaşıyor olabilecek miyiz bilinmez ama bilim adamları şimdiden çalışmalara başladı.

BMW, Geleceğin Konsept Arabası Maasaica ile Karşınızda!

BMW
BMW Konsept Aracı Maasaica

İsveçli bir tasarımcı, Erik Melldahl, bu günlerin geldiğini öngören, Serengeti için tasarladığı konsept arabası “Maasaica”yı tanıtmak için BMW ile işbirliği yaptı. Böyle bir aracın tam üretimi bir kaç on yıl ötede olsa da, geleceğe ışık tutması ve günümüz tasarım sürecini geliştirmesi adına oldukça ilham verici.

Bir gün Serengeti için kullanılabilir hale gelecek bu aracın üretiminde ileri teknoloji 3d printing ve doğada çözünebilen malzemeler kullanıldı.

Erik Melldahl geleceğin teknolojisi niteliğinde tasarladığı aracı kendi websitesinde ” Maasaica, bölgeye ve doğaya en uygun araç nasıl yapılabilir soruları düşünülerek tasarlandı.” şeklinde açıklıyor.

BMW
Eric Melldahl

“Projenin en önemli amaçlarından biri de kısıtlanmış otomotiv dünyasına yeni fikirler ve bakış açısı getirmek.”

Aracın gövdesi, miselyum (ipliksi mantar yapılar) ve çimenin yetişebileceği 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak üretilebilen bir yüzeyden oluşmakta. Söz konusu çimen ve mantar yapıları, gövde dolu ve sağlam bir yüzey oluşturana kadar büyümeye devam ediyor. Bu yapı özellikle, hafif bir gövde oluşturabilmek için tasarlanmış.

BMW takımı ile birlikte çalışmaları yürüten bilim adamı Erik Melldahl 3dprint.com için yaptığı bir röportajda 3 boyutlu dünyanın geleceği için şunları söylüyor;

“Gelecekte fabrikalar sadece bir şey üretmeyecek. Ev eşyaları, kıyafetler, yemek, elektronik yada arabalar gibi geniş bir yelpaze olacak. Ve teknoloji ucuzladığında 3d printing çiftlikleri olan yerel fabrikalar kurulacak. Bir kullanıcı/tüketici, çizimini, bilgisayar dosyasını götürüp ne isterse ürettirebilecek.”

Şu anda hepimiz bu tip bir aracın yollarda olmasına belki 10 belki de 50 yıl olduğunu öngörüyoruz, ve halihazırda Maasaica konsept arabası da 2040 öngörülerek tasarlanmış. Tabii, 3D Printing gibi devrim niteliğindeki teknolojilerin gelişmesi, üretimin ve tasarımın sınırlarının hızla ortadan kalkması sonucu, BMW’nin de umut ettiği gibi bunun daha erken olabileceği gerçeği de bulunduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Haber Kaynağı;http://3dprint.com/9174/bmw-3d-printed-vehicle/

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com