[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

 Ev veya ofis tipi , ya da masaüstü 3D yazıcı olarak adlandırdığımız filament kullanan 3D yazıcıların kullanımı her geçen gün katlanarak artıyor. Bu durumun yeni iş tiplerini ortaya çıkarması kaçınılmazdır. 3D yazıcılarla içiçe olan tasarım dünyası tarafında yeni ortaya çıkan bir iş modeli olan masaüstü 3D yazıcılara yönelik tasarımın ne derecede başarılı ve kalıcı olacağını zaman gösterecek.

Resim

Suyunu kendi kabından alan saksı tasarımı.

Resim

…ve uygulaması .
   Bu alanda ortaya çıkan firmalardan birisi olan “Parallel Goods” , ilk tasarımlarını yayınladı. İnternet sitelerinden herbiri 1.99 dolara indirilebilen yazdırılabilir 3D dosyaları kendi yazıcınızda yazdırdıktan sonra kullanabilirsiniz. Parallel Goods operasyonlarına başlamadan önce ilk modellerini geçtiğimiz aylarda ücretsiz olarak Thingiverse.com’da paylaşıma açtılar. Bu sayede tasarımlarının ne derecede ilgi çekeceğini test etmiş oldular. Thingiverse’deki tasarımlarından aldıkları geri dönüş bilgisi kendilerini tatmin etmiş olacak ki bu girişime geçtiğimiz günlerde start verdiler. Yukarıdaki resimlerde gördüğünüz saksı modeli , Thingiverse’deki test tasarımına aittir.
Günümüzdeki mevcut 3D tasarım araçlarında tasarlanan her ürünün doğrudan 3D yazıcıda yazdırılma şansı yok. Tasarımın yazdırılabilmesi için 3D yazıcıların mantığını kavramış tasarımcılar tarafından düzenlenmesi veya oluşturulması gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında Parallel Goos’un bu girişimi akla son derece yatkın geliyor. Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşabilirsiniz

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com