Çağrı Merkezi: 0 532 298 17 73 | Email : aykut@tasarimdanimalata.com

Yazılarımız


[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Ev Yapan 3D Printer

 

Çin ev yapmak için dünyanın en büyük 3D yazıcısını inşa ediyor.

Bir çin firması bir evi bütün olarak 3D yazıcı ile üretmeyi amaçlıyor. Yerli bir 3D yazıcı üreticisi olan Qingdao Unique Products Develop Co Ltd, geçen hafta Qingdao’daki 2014 Dünya 3D Yazıcı Teknolojisi Endüstri Konferansı ve Fuarı’nda dünyanın en büyük 3D yazıcısını tanıttı.

Bu büyük 3D yazıcının hacmi 12 m x 12 m x 12 m. Firmanın kurucusu ve CEO’su Wang Hong firmanın son 6 ayını bu devasal yazıcıyı geliştirmekle geçirdiğini söylüyor. 120 tondan daha fazla ağırlığa sahip olan yazıcı vinçler ve benzeri makinalar kullanarak kurulmuş.

Devasa 3D yazıcı yerel 3D Yazıcı Endüstri Parkı’nın İleri teknoloji Bölümü’ne yerleştirildi ve bir süre halka açık olacak. İlk görevi FDM (Fused Deposition Modeling – Eritilmiş Madde modellemesi) yöntemiyle yedi metre yüksekliğinde bir “Cennet Tapınağı” basmak. Bu Çin’de günümüze kadar gelebilmiş en büyük sunak tapınağı.

Bu yeni yazıcının dikkat çeken avantajlarından biri 3D baskı maddesi olarak grafenli cam lifleriyle güçlendirilmiş plastik kullanılması. Bu madde hafif, güçlü, korozyona karşı dayanıklı ve çevre dostu.

 

3D olarak basılacak Cennet Tapınağı 100 metrekarelik bir alana yapılacak ve 8 tonu yeni madde 12 tonu çimento olmak üzere 20 ton ağırlığında olacak. Wang ağırlıkla ilgili şu noktaya dikkat çekiyor: “Geleneksel yöntemlerle böyle bir yapıyı inşa etmek için en azından 150 ton çimento gerekirdi.”

3ders.org’a konuşan Qingdao Unique yapının inşasını şöyle açıklıyor: “ Yapı normal bir inşaat işleminde olduğu gibi kat kat yükselecek ve bitmesi 6-8 ay sürecek. Bittiğinde ise dünyanın 3D teknolojisi ile üretimiş en büyük yapısı olacak.”

Qingdao Unique ayrıca şu açıklamayı yapıyor “Hollandalı mimarların geçen sene Armsterdam’da “Kanal Evi” için kullandıkları 3D yazıcı ile kıyaslandığında, bizim kullandığımız yazıcı üç kat daha büyük”. Firma bu yazıcının, gerekli parçaları ayrı ayrı basıp sonradan birleştirmek yerine, bütün bir yapıyı tek seferde basacak kapasitede olduğunu söylüyor. Ayrıca yaptıkları 3D baskı evlerin basım malzemesi olarak grafenli cam lifleriyle güçlendirilmiş plastik kullandıkları için üç kat daha güçlü olduğuna inanıyorlar.

Firma 3D yazıcının yakın bir gelecekte afet sonrası iyileşme ve yeniden yapılanma için kullanılabileceğine inanıyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com

Call Now Button