Çağrı Merkezi: 0 532 298 17 73 | Email : aykut@tasarimdanimalata.com

Yazılarımız


[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

3D Printer ile Protez Yapan Öğretmenler

3D baskılamanın sağladığı olanaklar herkesi heyecanlandırıyor, 3D baskı ile üretilmiş uzuvlardan titanyum bacak ve ellere kadar bu teknoloji insanların hayatını iyileştiriyor. Son başarı iki ortaokulu öğretmeninin 7 yaşındaki bir erkek çocuğuna hediye olarak yaptıkları 3D baskı ile üretilmiş el.

Frankie, Massachusetts’de yaşayan ve sağ elinin parmakları doğuştan olmayan 7 yaşındaki bir erkek çocuğu. Annesi Rachel, 3D baskı ile üretilmiş protezlerle ilgili internette videolar izledikten sonra E-Nabling the Future (geleceğe imkan verme) isimli topluluğa katıldı. Bu3D baskılamayı dünyaya bir “Yardım Eli” uzatmak için kullanan bir grup tutkulu gönüllü tarafından kurulmuş bir topluluk.

 

Rachel, Frankie için protez el yapmak isteyen gönüllülerin olduğu bir Google+ grubuna katıldı. Bu gönüllülerden birisi Massachusetts’teki Marshall Simonds Ortaokulu’nda 8. sınıf fen öğretmeni olan Jourdan Marino’ydu.

Marino, okulda teknoloji eğitimi dersini veren Kevin Kille ile birlikte bir yandan öğrencilerine 3D baskılamayı ve hangi alanlarda faydalı olabileceğini öğretirken bir yandan da 3D baskı ile protez el üretmeye çalışıyordu.

Marino yaşadıklarını şöyle özetliyor “Kişisel olarak öğrencilerimin şunu bilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yalnız bir şekilde hayatınıza devam ederken birden bire bunun gibi bir konu karşınıza çıkabilir ve bir başkasının da desteğiyle birşeyler yapıp birinin hayatını değiştirecek kadar önemli olabilecek bir şey yapabilirsiniz.”

Marino ve Kille hareket edebilen protez elleri nasıl yapacaklarını öğrendiler ve bu bilgiyi öğrencilerine aktardılar. Bir çok farklı tasarım denedikten sonra Frankie’nin ilk eli olarak Ody Hand isimli tasarımı seçmeye karar verdiler.

Peter Binkley’in tasarımı olan Ody Hand, küçük avucu ve kısa menzilli hareket kabiliyetiyle çocuklar için bir başlangıç eli olması niyetiyle tasarlanmış. 5 yerine 3 elastiğin direnciyle uğraşmak daha kolay olacağı için iki parmak ve bir başparmağı olan bu el, sol elinin parmakları olmayan ve bileği beş parmaklı el tasarımlarından birini kullanabilecek yetiye sahip olmayan, Yunanistan’da yaşayan Odysseus isimli küçük bir erkek çocuğu için tasarlanmış.

ortaokul-ogretmenleri-3d-baski-protez-7

Frankie kendi için verilen bu kadar çaba için daha fazla sevinemezdi. “İyi hissediyorum, içinde teknoloji olan bir proje üzerinde çalışmak çok eğlenceli” diyor.

Tasarım üzerindeki birkaç aylık çalışmanın sonunda 3D baskı el Frankie için hazırdı. Baskı okul bütçesinden kalan fonlarla satın alınan bir 3D yazıcıda yapıldı.

Frankie’nin 3D baskılı protez eli kullanabilecek kadar güç kazanması için bir süre çalışması gerekecek. Gelecekte bileği yeterince güçlenince 3D baskılı beş parmaklı eli de kullanabilecek hale gelecek.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com

Call Now Button