hollanda’lı filament üreticisi colorfabb metal katkılı pla filament serisine bir yenisini eklediğini duyurdu : steelfill.
adından da anlaşılacağı üzere çelik partiküllerinden oluşan bir filament karşımızda. piyasaya 2014 yılında sundukları ilk filament olan bronzefill’den bu yana bir dizi steel filament colorfabb’ın ürün gamını genişletmişti. fakat uzunca süredir yeni bir steel filament duyurusu yapmamışlardı. colorfabb’ın son zamanlarda üzerinde durduğu filamentlerin(colorfabb_xt,colorfabbht ve ngen) hepsi polimer bazlıydı.
resim
steelfill’de piyasada mevcut olan diğer metallic filamentlerin hepsinde olduğundan daha fazla metallic içeriği olduğu iddia ediliyor. filamentin çap toleransı +/- 0,05 gibi çadequate düşük bir değer. burada steel katkılı filamentlere aşina olmayan kişiler için belirtilmesi gereken en önemli nokta , metal içeriğin filamenti daha sağlam hale getirmediği , aksine sağlamlığı olumsuz yönde etkilediğidir. metal içeriği filamente sadece görsel anlamda katkı sağlamaktadır. ayrıca yazıcının nozzle ömrünü önemli ölçüde kısaltmaktadır. genelde bronzdan yapılan nozzle’lar steel etkisiyle kolaylıkla aşınabilmektedir. eğer metal filament kullanılacaksa , son zamanlarda piyasaya sürülen özel alaşımlı malzemeden yapılan nozzle’lar tercih edilmelidir.
resim
bu yaz aylarında piyasada olması beklenen steelfill’in fiyatının ne olacağı birdüz açıklanmadı.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com