Çağrı Merkezi: 0 532 298 17 73 | Email : aykut@tasarimdanimalata.com

Yazılarımız


[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

  1. ınstructables’da 3D Baskı için Ücretsiz Quadcopter Tasarımı

Bugünlerde quadcopterler ve insansız hava araçları çok revaçta konular. Sadece son birkaç haftada 3D basılmış Hovership , ELF Quad ve Quad Racer için bir “Kickstarter” projesi gibi çeşitli tasarımlar ve projeler internette yer aldı. Ve şimdi de kullanma kılavuzu yardımıyla kendi kendinize kolaylıkla kurabileceğiniz yeni bir tanesi Instructables sitesinde yerini aldı.

Quadcopter-3d-printed-instructables-2

Rakiplerinin aksine bu projenin gösterişli bir ismi yok, ama kendisi bu eksiği telafi ediyor. Bu quadcopter benzerlerine göre daha kolay bir şekilde kendiniz kurabilirsiniz, bu sayede önemli miktarda para tasarrufu yapabilirsiniz. Ayrıca bu helikopter hava gemisinden biraz daha büyüktür ve tasarımı karesel olduğu için bütün elektronik aksam 3D basılmış iskeletine rahatlıkla yerleştirilebilir. Bu havalı Arduino destekli mekanizma herkesin ihtiyacına cevap verecek şekilde ister bir android uygulamasıyla ister daha geleneksel bir yöntem olan R/C kumandasıyla kontrol edilebilir.

Bu özel tasarım Instructable sitesinden kullanıcı isimleri Nolan5454, BobBurghart, CoreyOrlovskey ve RichardP4 olan dört kişilik bir takım tarafından yapıldı. Bu dört arkadaş hakkında fazla şey bilinmese de Nolan 5454 kullanıcı bilgilerine göre sadece 17 yaşında ve eğer bu doğruysa daha bu yaşta olağanüstü bir başarıya imza attı demektir. Söylediğine göre bu hava makinesi üzerinde çalışmaya Aralık 2013’de, tasarımı tamamen kendilerine ait bir insansız hava aracı yaratma amacıyla başlamışlar.

Bütün farklı parçalar popüler tasarım programı Autodesk Inventor kullanılarak tasarlanmış ve Makerbot 2x Replicator 3D Yazıcı kullarak basılmış. Yazıcının ayarlarının her zaman yüksek kalite olarak seçilmesini, baskı platformunun 100 dereceye baskı kafasının ise 240 dereceye ısıtılmasını öneriyorlar. Filaman seçimlerini ise şöyle açıklıyorlar: “Biz ABS yerine PLA plastik kullandık çünkü bizim yazıcımızda basılmış PLA parçalar daha dayanıklı görünüyordu”. Aslında herhangi bir FDM 3D yazıcıda da benzer sonuçlar elde edilebilir.

Ve açık-kod ruhuna uygun olarak bütün bu dosyalar ücretsiz olarak STL formatında temin edilebilir. Ayrıca onlarla çalışacak ve kendi dört kanatlı insansız hava araçlarını 3D olarak basacak herkese kapıları açık.

Tasarımlarını kolay-montaj mantığıyla yapmışlar. Her kol aşağı yukarı 9 inç uzunluğunda ve üç tane 4 inç vida ile birbirlerine bağlanabilecek şekilde tasarlanmışlar. Hareketi ve kaza hasarlarını kısıtlayabilmek için iskelet her şeyin bağlandığı sağlam parçalardan oluşuyor.

Elbette hangi büyüklükte olursa olsun her dört quadcopterin bir de kontrolöre ihtiyacı var. Dört arkadaşın açıkladığı gibi tasarımları bir ArduPilot 2.6 platformu etrafında oluşturulmuş. Buna ek olarak bir güç dağıtım panosu, dört hız kontrol aleti, dört motor ve helikopter üzerinde sağlam bir şekilde durması gereken bir FM alıcıları var.

Neyse ki bu makineyi oluşturabilmeniz için gerekli olan bütün malzemeleri satan internet mağazalarının linklerini veriyorlar. Başka bir önemli konu da tasarım – GPS ve FM kontrol cihazı hariç – bütün parçalar iskeletin içine yerleştirecek şekilde yapılmış ve bu şekilde parçaların çarpışmalara karşı savunmasız olması engellenmiş. Sonuç olarak yaklaşık 500 $ harcayarak kendinize ait quadcopterinizi yapabilirsiniz.

Bu proje işte bu kadar zevkli ve yapması diğerlerine göre daha kolay. Kendinize ait insansız hava aracınızı kurmanız için buradaki dosyaları indirmeniz ve geniş kapsamlı kullanma kılavuzundaki talimatları izlemeniz yeterli.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com

Call Now Button