3D yazdırılmış ürünlerde zaman zaman istenmeyen (aslında çoğu durumda istenmez) katman izi , bazılarımızın hoşuna gidebilir. Veya ürünün fonksiyonelliğine negatif bir etkisi olmadığı için sineye çekilebilir. Bu izleri ortadan kaldırmak için sıklıkla uygulanan bir metod aseton buharı veya banyosu kullanılarak yüzeyi eritmektir. Bu yöntemi sadece ABS kullanılan baskılarda kullanabiliriz. PLA veya diğer materyallerle yapılan baskılarda , asetonla yüzey düzgünleştirmek mümkün değildir.
Bu gibi durumlarda Smooth-On firmasının ürünü olan XTC-3D epoksi kaplaması aracılığıyla katman izlerinden kurtulmak olanaklıdır. Konuyla ilgili Fabbaloo internet sitesinin yaptığı denemeleri sizlerle paylaşmak istedim:
Resim

   Smooth-On A ve B olarak iki farklı sıvı ve kit halinde gelen bir epoksidir. Birbirlerine eşit miktarlarda karıştırıldıktan sonra 1-2 saat içerisinde tamamen sertleşerek yüzeyde koruyucu parlak bir tabaka oluşturur. Karışımlardan bir tanesi süt renginde koyu kıvamlıyken diğeri akışkan ve saydam renktedir. XTC-3D kit halinde 24 dolara satılıyor. Kitin içerisinde A ve B karışım sıvıları haricinde uygulama fırçası , karışım kabı ve karıştırma çubuğu geliyor.
Resim

   Tabii ki uygulanacak cismin şekline bağlı olarak , parçayı asılı tutup , kurumasını bekleyeceğimiz bir askılık gerekebilir. Epoksinin çevreye bulaşmaması için genişçe bir örtü üzerinde çalışmakta fayda var. XTC-3D’nin MSDS (malzeme güvenlik bilgileri) dökümanı bir hayli kabarık. Epoksilerin ne kadar tehlikeli olduklarını bilmeyenimiz yoktur. Bu nedenle kullanırken cilt veya vücudumuzun herhangi bir yeriyle temasından kaçınmak gerekir.
Resim

   Fabbaloo ekibi test için aynı STL dosyasını üç değişik katman kalınlığı ayarında yazdırmış:
0.1mm , 0.2mm  ve 0.4mm  .
Resim

   XTC-3D ‘nin A ve B komponentleri ilk karıştırıldıklarında ortaya bir miktar ısı çıkıyor. Bu nedenle çok fazla miktarda hazırlamamakta fayda var. A ve B karışımları mutlaka eşit miktarlarda kullanılmalı aksi halde karışımın kuruma süresi uzayabiliyor.
Resim

   0.4 mm.lik baskıya uyguladıklarında katman izlerinin kaybolmadığını görseler de karışımın şeffaf olmasından dolayı bu görüntünün bizi yanılttığını anlıyoruz. Modele dokunulduğunda pürüzsüz ve parlak bir yüzeyin oluştuğu anlaşılıyor. Katman görünümü istenirse bir kat boya uygulamasıyla tamamen ortadan kaldırılabilir.
Resim

   0.2 mm lik baskıda ise katman görünümünde rahatsız edici ize rastlanmıyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey , XTC-3D karışımını 0.2 mm gibi hassas ve ince katman kalınlıklarında daha az kullanmak gerektiğidir. 0.4mm.lik baskıda kullanılan XTC-3D miktarı , 0.1 ve 0.2 mm lik baskılara kullanılanların toplamı kadarmış.
Resim

  Yukarıda gördüğümüz 0.1mm lik baskıda herhangi bir sorun yok. Herşey mükemmel. 0.2 mm’lik baskı da iyiydi fakat aşağıdaki resimde olduğu gibi biraz yakından bakılınca az da olsa katman izlerini görmek mümkün:
Resim

     Bu uygulamalardan anladığımız kadarıyla XTC-3D’yi tüm 3D baskılı yüzeylerin katman izlerinin düzeltilmesinde başarılı bir şekilde kullanabiliyoruz. Tek sıkıntılı olabilecek parçalar birbirine sıkı geçme çalışan hareketli parçalarda olabilir. Çünkü XTC-3D uygulandıktan sonra modelde bir miktar hacimsel büyüme olabilmekte bu durum sıkı geçme hareketli parçalarda işlev sorunlarına yol açabilmektedir. Sonuç olarak XTC-3D’nin burada bahsettiğimiz istisna dışındaki tüm 3D baskılarda başarıyla kullanılabilecek bir ürün olduğu anlaşılıyor. Bu incelemesi için Fabbaloo‘ya teşekkür ediyoruz…

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com