Yazımın başlığını “tüm akıllı nesneleri uzaktan kumanda amaçlı yazılım” olarak düzeltsem daha doğru olabilirdi. Fakat bu yazımın amacı Microsoft IoT yazılımını tanıtmak değil , bu yazılımın 3D yazıcılarla nasıl kullanılabileceğini sizlere duyurmak olduğu için tercihim böyle oldu.
Günümüzde akıllı cihaz çılgınlığı her alanda devam ediyor. Her nesne neredeyse akıllı sınıfına sokulmaya çalışılıyor.Akıllı fırın , buzdolabı , kapı kilidi v.s. Yaptığı işe göre en akıllı cihazlardan birisi olan 3D yazıcılar için bu terimi kullanan yok.
Artık bunda sonra o da olabilir. 3D yazıcınızı daha akıllı hale getirebilmek Microsoft IoT ile mümkün. 3D yazıcınızın içerisinde bulunan kendi bilgisayarının oluşturduğu verilere müdahale etmeden , İlk etapta yazıcınızı uzaktan izleme ve kumanda etme özelliklerini bir Raspberry Pi cihazına yüklenen Microsoft IoT yazılımıyla yapabilirsiniz. Gerektiğinde Raspberry Pi cihazına (mini bilgisayarına) bir harici kamera modülü takıp uzak bir mesafeden başka bir bilgisayardan gözlem yapabilirsiniz. Ya da baskı işlemi bittiğinde size bir mesaj gelmesini ayarlayabilirsiniz.
Microsoft IoT , şimdilik belirli 3D yazıcılara destek veriyor. (Lulzbot Taz 6, Makergear M2,  Printrbot Play, Plus and Simple, Prusa i3 and i3 Mk2, Ultimaker Original and Original+,  Ultimaker 2 and 2+ and Ultimaker 2 Extended and Extended+)
Resim

   Microsoft tarafından yapılan açıklamalara göre ilerleyen zamanda çok daha fazla sayıda kişisel 3D yazıcı modeli Microsoft IoT tarafından desteklenecek.
   Kişisel 3d yazıcınızı kablosuz hale getirmek için yapmanız gerekenler:

  1. Bir Raspberry Pi 3 satın alıyorsunuz. (Raspberry Pi’nin bu son çıkan modelinde wifi ve bluetooth desteği var. eski versiyonlarda bu destek yok)
  2. Raspberry Pi üzerine internetten ücretsiz olarak indireceğiniz Microsoft IoT yazılımını kuruyorsunuz.
  3. Gereken bağlantıları yaptıktan sonra (Raspberry Pi , kablolarla yazıcınıza ve güç kaynağına bağlanıyor) bilgisayarınızda windows uyumlu bir slicer açıyorsunuz.
  4. Windows uyumlu slicer olarak hali hazırda yine Microsoft mağazadan ücretsiz olarak indirebileceğiniz 3D Builder uygulamasını kullanabilirsiniz.

Microsoft IoT ‘nin kurulumu ve kullanımı için daha detaylı bir anlatımı bu linkte bulabilirsiniz.

    Microsoft bu girişimiyle 3D yazıcılar konusundaki çalışmalarını daha da ileri götürme niyetini açıkça belirtmiş oldu. Bilindiği üzere Microsoft’un kurumsal yapısı içerisinde 3D yazıcılar birimi var ve buradaki personel mesaisini tamamıyla bu konuya ayırıyor. Ayrıca 3D yazıcı kullanıcılarının “açık kaynak” konusundaki eğilimini ve hassasiyetini bildiklerinden çıkardıkları uygulamalar genelde ücretsiz ve açık kaynaklı oluyor. Microsoft websitesi üzerinden , geliştiricilere kendi Windows 3D Printing SDK‘sını indirmeleri ve çalışmaları için çağrıda bulunuyor.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com