SolidWorks Enterprise PDM

 

CAD araçları ve bilgisayar programları hızla gelişiyor, bu hızlı değişimin bir sonucu olarak da iş hayatımızdaki her süreci elektronik belgelerle yürütür hale geliyoruz. Müşteri ve satıcılarımızla e-mail yolu ile iletişime geçiyor, siparişleri mail ile alıyor, tasarımları bilgisayarda çiziyoruz. Farkında olmasak da elektronik belgeler hayatımızdaki önemini her geçen gün artırıyor. Eskiden basılı belgeleri dayanıklı kasalarda saklardık, sizce de bugün elektronik belgelerimiz için dayanıklı kasalara ihtiyaç duymuyor muyuz?

Bu belgelerin saklanmasında karşılaşılan ve birçok kişinin de yanıldığı en önemli nokta dosyaları bir sunucuya depolamanın yeterli olduğu görüşü. SolidWorks Ürün Veri Yönetimi (PDM) konusunda kendimizi eğitmektense belgeleri daha az güvenli bir ortamda saklamayı daha kolay bir yöntem olduğu için tercih ediyoruz. Halbuki, PDM çok daha güvenilir, kolay erişilir ve işyeri verimliliğini artıran bir yaklaşımı bize sunuyor. Bunun nasıl olacağı hakkında bilgiler edinmeye ve sorularımıza yanıt aramaya şimdi başlıyoruz…

Ürün Veri Yönetimi (PDM) hakkında bilgim yok, PDM nedir?
SolidWorks Ürün Veri Yönetimi tüm tasarımlar üzerinde tam kontrol sağlayan, dosyaların güvenli bir şekilde saklanmasını ve dosyalara parça numarası, açıklama ya da iş akışı durumu gibi çeşitli arama özellikleri girerek hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayan bir programdır.

Neden PDM’ e ihtiyaç duyayım?
Birden fazla kullanıcı ile sorunsuz çalışmayı, dosyaları yeniden kullanabilmeyi ve yineleme sorununu azaltmayı istiyorsanız PDM’e ihtiyacınız var demektir. Bu program, firmanızın verimini yükseltmek, yenilik getirmek ve ürünleri geliştirmek için size fırsat verirken, dosyaları aramak için fazla zaman harcamamanızı da önleyecektir.
Bir örnek vermek gerekirse, kullanıcı hazırladığı tasarım dosyasında yenilik yaptığında dosyayı “Farklı Kaydet “ diyerek eskiden var olan dosyaya ek olarak sunucuya kaydeder. Bu durumda 100MB’lık dosyamızda 20MB bir değişiklik yapıldığında sunucudaki dosya yükü 220MB olacaktır. PDM‘de , bu yeniliği kullanıcı kaydettiğinde 20MB’lık yenilik 100MB’lık dosya üzerine kaydedileceğinden sunucudaki yükü 120MB olacaktır. Ayrıca, kullanıcı revizyonu ne zaman, ne amaçla yaptığını dosyaya kaydetmeden devam etmesine izin verilmemektedir. Kullanıcı değişse bile hangi revizyon hangi tarihte ne amaçla kim tarafından yapılmış otomatik olarak kaydedilir. Ayrıca revizyon, çıktı alınarak onaya götürülmeye gerek olmadan yöneticiye düşmekte ve “X kullanıcı, Y projede şu amaçla şu revizyonu yaptı “ şeklinde PDM tarafından yönetici onayına sunulmaktadır.
Diğer tarafta, dosya ararken zaman kaybetmenizi engeller demiştik. Kullanıcı gün içinde dosya aramaya ciddi zaman harcamakta, arama işlemi dosya adı ya da kaydeden kişi veya dosya uzantısı ile yapılmaktadır. Ancak PDM, dosya arama sürecini kolaylaştırır. Dosya içindeki herhangi bir kelime ya da materyal yazılarak arama kolaylıkla yapılmakta, böylece kullanıcıya gün içinde zaman kazandırmaktadır.

Ben Müdürüm, benim iş akışımda PDM ne kadar önemli?
SW Ürün Veri Yönetimi (PDM) araçları sadece takımın etkinlik ve verimliliğini artırmakla kalmıyor, iyi bir PDM sistemi, verilere hızlı erişim sağlayarak yönetim verimliliğinizi de artırıyor, proje durumu ve ECO onayları gibi konular için ayrıntılı rapor oluşturmanızı sağlıyor. Eğer üretim hatalarını azaltarak, ürünün piyasaya sürülmesindeki süreci hızlandırmak istiyorsanız PDM size yardım edecektir.

Yöneticilere açılan özel ekran sayesinde yürüttüğünüz projelerin hangi aşamada olduğuna, yapılan revizyonlara bilgisayarınızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

PDM’ i kurmak ve kullanmayı öğrenmek zor bir süreç mi?
SolidWorks kurumsal veri yönetimi Windows® Explorer kullanır ve öğrenmek için hemen hemen hiç çaba gerektirmez. CAD uygulamaları ile sıkı entegrasyon halinde çalışır, dolayısıyla CAD arayüzünde kullanılmakta olan dosyaların durumunu kolayca görebiliyor olacaksınız.

Diğer veri yönetimi sistemlerinin aksine, PDM’i organizasyon içinde yaymak ve kullanmak son derece kolaydır. Her lisans, Microsoft® SQL sunucusu içerir ve şablonlar her bir dosya için istenilen bilgileri kaydeder. Üstün arayüzü ve gelişmiş yönetim araçları ile de, kullanıcılar, iş akışları ve yetkileri kolaylıkla tanımlayabilir, gerektiğinde değiştirebilirsiniz. Hızlı Başlangıç Programı sayesinde yazılımı 5 gün içinde kurarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yurt dışındaki ofisimizde çalışanlar bu uygulamaya dahil olabilecek mi?
SolidWorks PDM, dünya genelinde farklı yerlerde olsa bile gruplar arasında iletişim ve işbirliği oluşturmaya müsait bir alt yapıya sahiptir. Birden çok yerde replikasyon (kopya) ve senkronize vaultlar (dosya kasaları) ile tüm grupların tasarımın aynı sürümü üzerinde çalışmasına olanak sağlayarak verimliliği artırır. Tasarım görevleri tamamlandığında, bildirimleri otomatik olarak doğru ekibe ve doğru kişilere gönderir.

SolidWorks PDM ayrıca yazıcı ve aygıtlar gibi ağ kaynaklarının paylaşı mına olanak tanır. Toplu baskılarınızı otomatikleştirebilirsiniz. Dosya çevirimleri paylaşılan kaynaklar (CPU) üzerinden günün durgun saatlerinde gerçekleştirilmesi için planlanabilir. Şirketiniz dünya çapında nasıl dağılmış olursa olsun, ekip çalışmasının arttığına şahit olabilirsiniz.

About Aykut Dirim

https://www.tasarimdanimalata.com